Elektrownia jądrowa w Krakowie? Jest jasne stanowisko władz miasta
W poniedziałek, 17 kwietnia poznaliśmy siedem wstępnych lokalizacji na terenie Polski, w których miałyby powstać małe elektrownie jądrowe typu SMR. Wśród miejsc wymienianych przez Orlen jest także Kraków. Jak władze miasta zapatrują się na taki pomysł?
Przedstawiciele firm, które są żywo zainteresowane tym projektem wstępnie, w bardzo ogólny sposób informowały prezydenta o potencjalnej możliwości wskazania Krakowa jako jednego z możliwych adresatów realizacji tej inwestycji. Chcę podkreślić, że Kraków nie jest stroną umowy. Stronami są Orlen i producent tych reaktorów, a także Arcelor Mittal, bo to na jego terenie byłaby wskazana taka potencjalna lokalizacja – informuje zastępca prezydenta Krakowa, Andrzej Kulig.
Co ważne, technologie mają być tanie w eksploatacji i montażu, a elektrownia mogłaby zaspokoić potrzeby energetyczne nawet 200 tys. mieszkańców Krakowa.
Co do zasady, reaktory atomowe są bezpieczne, ale jeżeli dochodzi w nich do awarii to z reguły wywołuje to dużo większe zagrożenie, w związku z czym jeszcze raz podkreślę – dla nas bezpieczeństwo jest po trzykroć najważniejsze. Jeżeli chodzi o uzysk cieplny, to oczywiście jesteśmy w stanie go zagospodarować, mając odpowiednio wcześniej informacje, że rzeczywiście taki projekt będzie zrealizowany. Musimy zobaczyć, jak to będzie wyglądało w praktyce – dodaje wiceprezydent.
Zdaniem urzędu powstanie reaktora wpłynęłoby na rachunki za prąd, które płacą mieszkańcy Krakowa.
Obserwując duży wzrost cen energii elektrycznej, to takie źródło w mieście na pewno przyczyni się do istotnej obniżki cen energii, a to jest dla nas bardzo ważne. Chcę podkreślić, że w ciągu ostatniego 1,5 roku zaobserwowaliśmy gigantyczny wzrost cen. To też to, co państwo dostrzegacie na każdym kroku, kiedy pytacie nas o parkometry czy stacje ładowania pojazdów. Musimy sobie jasno powiedzieć, że tym, co nas najbardziej ogranicza jest dostęp do źródeł energii – komentuje Andrzej Kulig.
Elektrownia jądrowa w Nowej Hucie? Jacek Majchrowski wypowiedział się o tym pomyśle
Stanowisko miasta potwierdza także komentarz prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego.
Temat uniezależnienia się energetycznego Polski jest niezwykle ważny, przede wszystkim chcę jednak Państwa zapewnić, że priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo krakowian. Jakiekolwiek więc decyzje w tej sprawie będziemy podejmować w oparciu o dialog z Państwem – mieszkańcami naszego miasta – czytamy na facebookowym profilu prezydenta.