Emerytura

i

Autor: Freepik

Wiadomości

Emerytury w Polsce do najwyższych nie należą. Dane OECD stawiają sprawę jasno

2024-02-18 16:25

Emerytury w Polsce do najwyższych nie należą - co do tego raczej nikt z nas nie ma wątpliwości. Teraz mamy jednak oficjalne potwierdzenie w postaci rankingu państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) składającego się z 53 krajów. Polska wyprzedziła w nim tylko Litwę i RPA, co jasno pokazuje poziom wysokości emerytur w naszym kraju.

Emerytura w państwach OECD. Polska na samym dnie zestawienia

W rankingu państw OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), w którym zestawiono ze sobą 53 krajów, Polska znalazła się niemal na samym dnie. Niższa emerytura niż w naszym kraju wypłacana jest jedynie na Litwie i w Republice Południowej Afryki. To jasno pokazuje, że seniorzy w Polsce nie mogą liczyć na godziwą emeryturę.

Wskaźnik w rankingu państw OECD został zmierzony na podstawie stopy zastąpienia, czyli wysokości świadczenia emerytalnego jako procent ostatniej pensji. Wyliczenia jasno obrazują, że Polacy przeciętnie mogą liczyć na emeryturę w wysokości około 22 proc. ostatniego wynagrodzenia. Jakie kraje znalazły się na czele zestawienia? Już tłumaczymy.

W jakich krajach emerytury są najwyższe?

Pierwsza lokata w rankingu przypadła Brazylii z wynikiem 90 proc. Na podium znalazły się też Hiszpania i Grecja z wynikiem w okolicach 80 procent. W czołówce zestawienia uplasowały się też takie kraje jak Włochy, Holandia, Australia, Luksemburg oraz Portugalia. Średnia emerytura w państwach OECD wynosi prawie 50 procent. Polska uzyskała wynik ledwie 22 proc., co pokazuje skalę trudnej sytuacji emerytalnej w naszym kraju. Czy w najbliższych miesiącach możemy liczyć na jakieś zmiany w tym aspekcie? Rząd co prawda zapowiadał reformę systemu emerytalnego, ale jak na razie trudno jest powiedzieć, co z tego wyjdzie.

W tych małopolskich miastach rodzi się najwięcej dzieci. Oto nowe dane

Studniówka 2024 VII LO im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie