Kontrole na granicy Niemiec

i

Autor: ROBERT STACHNIK/REPORTER

wiadomości

Euro 2024. Niemcy wprowadzają kontrole na granicach. Ma to związek z mistrzostwami Europy. Do kiedy potrwają?

2024-06-08 9:14

Od piątku, 8 czerwca do 19 lipca możliwe są kontrole na wszystkich niemieckich granicach. Według MSW tymczasowe kontrole obejmują także przejścia graniczne z Danią, Francją i krajami Beneluksu, na których dotąd ich nie było. Ma to związek z rozpoczynającymi się za tydzień Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Podróżni ze strefy Schengen mogą być również sprawdzani w ruchu lotniczym i portach. Kontrole odbywają się "w zależności od sytuacji i elastycznie" – stwierdziło ministerstwo spraw wewnętrznych. Wszyscy podróżni proszeni są o posiadanie przy sobie ważnych dokumentów podróży.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozpoczynają się 14 czerwca w Monachium meczem otwarcia pomiędzy Niemcami i Szkocją, a kończą 14 lipca w Berlinie. Tymczasowe kontrole na granicach Niemiec są możliwe do 19 lipca. Celem kontroli jest wczesne wykrywanie i powstrzymywanie osób niebezpiecznych.

Stacjonarne kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią zostały niedawno przedłużone o sześć miesięcy - do połowy grudnia. MSW zarządziło je po raz pierwszy w październiku 2023 r.. Od tego czasu kilkakrotnie je przedłużano. Celem jest walka z przemytnikami ludzi i ograniczenie nielegalnej migracji. Kontrole na granicy niemiecko-austriackiej trwają od jesieni 2015 roku.

Ministra spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser powiedziała niedawno, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest "napięta", przypomina w piątek portal tygodnika "Spiegel". Nie ma jednak żadnych konkretnych oznak planowanych ataków w związku z Mistrzostwami Europy. Podczas turnieju oprócz niemieckich funkcjonariuszy rozmieszczonych zostanie około 580 zagranicznych policjantów, w szczególności do patrolowania obiektów i transportu kolejowego.

Według ministerstwa jest to część intensywnej współpracy z organami bezpieczeństwa krajów uczestniczących, sąsiednich i ewentualnych krajów tranzytowych. Międzynarodowe Centrum Współpracy Policji (IPCC) w Neuss (Nadrenia Północna-Westfalia) stanowi serce tej krajowej i międzynarodowej współpracy.