FabLaby z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza łączą siły by móc się doposażyć i dalej rozwijać

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Tak wygląda wnętrze sekcji szycia w krakowskim FabLabie przy ulicy Królewskiej.

FabLaby z Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza łączą siły by móc się doposażyć i dalej rozwijać

2021-01-20 14:30

Rozwój warsztatów z zakresu rzemiosła i nowoczesnych technologii. To główny cel współpracy jaka została nawiązana w liście intencyjnym pomiędzy Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego o szeregiem fundacji i stowarzyszeń. Centrami tych warsztatów mają być tak zwane FabLaby, co stanowi skrót od Fabrication Laboratories. To szczególna przestrzeń gdzie dzieci i dorośli mogą nauczyć się na przykład szycia czy haftowania.

Maszyny do szycia, hafciarki, skanery, i drukarki trzy de już nie tylko w Krakowie. Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego zawarła współpracę z organizacjami społecznymi by rozwijać w Małopolsce tak zwane FabLaby. Chodzi o nowoczesne warsztaty rzemieślnicze, które oferują zajęcia zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Taki FabLab jest w Krakowie przy ulicy Królewskiej.

Robimy różne rzeczy. Na takich warsztatach z pierwszych kroków uczymy się podstaw, czyli obsługi maszyny do szycia, podstawowych ściegów, szwów i szyjemy takie proste rzeczy jak na przykład poszewki, woreczki, fajną torbę dwustronną, która już zawiera takie elementy trudniejsze do wykonania - mówi Pani Kasia odpowiedzialna za pracownię szycia.

MARR chce szukać pieniędzy na wyposażenie i rozwój FabLabów w innych miastach oraz regionach województwa. Docelowo celem jest tez utworzenie nowych FabLabów w obszarach, gdzie tego typu miejsc brakuej, np. w zachodniej Małopolsce.

Taka idea towarzyszyła nam od dawna, ale wiadomo, że na to potrzeba środków. Teraz połączyliśmy siły z instytucjami z Tarnowa i Nowego Sącza, i będziemy próbować pozyskiwać środki, żeby rozbudowywać tę sieć w regionie - mówi prezeska MARR Małgorzata Drewnicka.

Planowany jest też zakup 2 tak zwanych MobiLabów, czyli mobilnych warsztatów samochodowych, które będą jeździły po mniejszych gminach i powiatach Małopolski. Przedstawiciele MARR przyznają, że przedsięwzięcie nie będzie tanie. Potrzeba minimum kilku milionów złotych, aby osiągnąć zamierzone cele. Potencjalne źródła finansowania to samorząd województwa i Unia Europejska, ale też przeróżni sponsorzy.

W krakowskim FabLabie był nasz reporter Kuba Paduch:
Krakowski FabLab, czyli Fabrication Laboratory. Warsztaty rzemiosła dla dzieci i młodzieży
Sonda
Co sądzisz na temat robienia zapasów w obliczu zagrożenia koronawirusem?