Medale dla Polski we wspinaczce na czas. Czy wzrośnie popularność ścianek w kraju?
7 sierpnia na Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu w ciągu zaledwie kilku sekund Polska zyskała dwa medale: złoto Aleksandry Mirosław oraz brąz Aleksandry Kałuckiej. Obie sportsmenki zdobyły swoje krążki w tej samej dyscyplinie - we wspinaczce na czas. Niewykluczone, że ich wielki sukces przełoży się na zainteresowanie Polaków tą aktywnością fizyczną, zwłaszcza że jest ona bardzo egalitarna. Ściany wspinaczkowe posiadają przewieszenia i drogi o rozmaitych trudnościach, dzięki czemu swoich sił mogą na nich spróbować niemal wszyscy, nie tylko dorośli, ale również dzieci czy osoby z niepełnosprawnościami.
Ściany wspinaczkowe w Krakowie. Wspinanie z liniami i bouldering
W Krakowie działa kilkanaście miejsc ze ściankami wspinaczkowymi. W większości z nich można wspinać się zarówno z użyciem liny, jak i bez niej (wówczas mówimy o boulderingu). W pierwszym przypadku koniecznie jest krótkie szkolenie, bo trzeba umieć posługiwać się liną i uprzężą. Zazwyczaj przy tego rodzaju wspinaczce stosuje się asekurację, a więc na ściankę wchodzą dwie osoby (między którymi różnica wagi nie powinna być większa niż 15-20 kg).
W każdym z miejsc oprócz ścianek znajdują się strefy funkcjonalne, a w nich m.in. miejsca na rozgrzewkę, siłownie, bary i kawiarnie czy salony masażu. Nie brakuje oczywiście wypożyczalni sprzętu, w których można zaopatrzyć się w uprząż, linę czy profesjonalne obuwie. Centra wspinaczkowe często oferują też organizację imprez okolicznościowych, warsztaty dla szkół, kursy czy wyjazdy. Ich lokalizacje znajdziesz w naszej galerii.
Wspinaczka w Krakowie. Ile kosztuje ścianka?
Ceny za wejście na ściankę wspinaczkową zależą od godziny oraz dnia tygodnia. Oczywiście w weekendy i po południu jest drożej. W Krakowie opłata za bilet jednorazowy waha się od około 25 zł do 50 zł. Wiele miejsc oferuje zniżki dla rodzin, zajęcia z trenerem czy karnety.