Pokolenie Z jest roszczeniowe w pracy? Eksperci oceniają

i

Autor: Brooke Cagle, Unsplash Młodzi ludzie w pracy

WIADOMOŚCI

Pokolenie Z jest roszczeniowe i nie chce im się pracować? Eksperci oceniają, jak młodzi faktycznie wypadają w pracy

2023-08-07 13:22

Pokolenie Z od niedawna zaczęło wchodzić na rynek pracy i już wywołało na nim ogromne poruszenie. Na temat młodych pracowników powstało wiele stereotypów. Mówi się o nich, że są roszczeniowi i nie chce im się pracować. Jak to wygląda w rzeczywistości? Eksperci od rekrutacji oceniają, jak "zetki" naprawdę prezentują się na rynku pracy.

Pokolenie Z wchodzi na rynek pracy

Za osoby z pokolenia Z uważa się tych, które są urodzone po 1997 roku. Oznacza to, że od kilku lat młodzi dorośli są obecni na rynku pracy i zdążyli zapracować na dosyć skrajne opinie. Z jednej strony uważa się ich za roszczeniowych i trudnych, z drugiej ich wartości określane są jako rewolucyjne, poprzez work-life balance i stawianie swojego życia prywatnego ponad obowiązki wobec pracodawcy. Jak ta sytuacja wygląda w rzeczywistości?

Portal PulsHR.pl poprosił specjalistów z firm działających w Polsce, którzy zajmują się rekrutacją pracowników, o ocenę "zetek" i tego, jak radzą sobie w pracy. Krzysztof Inglot, prezes Personnel Sevice, powołując się na badanie Uniwersytetu Warszawskiego "Studiując w świecie niepewnego jutra: perspektywy, sprawczość, wizje przyszłości", ocenia, że pokolenie Z wprowadziło "nową jakość na rynku pracy". Ich podejście do zatrudnienia ocenia jako pozytywne, wskazując, że praca ma dla nich znaczenie, kiedy widzą w niej możliwość rozwoju.

Pokolenie Z w pracy bardziej niż pieniądze ceni własną wolność

Marcin Skotniczny, CEO Software Mansion, wskazuje, że młodzi pracownicy bardziej cenią swoje życie prywatne i nie są nastawieni na pogoń za pieniędzmi. Niechętnie biorą nadgodziny, zamiast tego wolą zarobić mniej i móc poświęcić swój wolny czas na rozwijanie pasji. "Nie żyją, by pracować" — uważa Skotniczny.

— Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że dzisiejsi młodzi ludzie nie patrzą już tak bezkrytycznie na pracę. Oczekują innego typu relacji, opartej na partnerstwie, wzajemnym zaufaniu i szacunku. Jeżeli mają bezkrytycznie spełniać polecenia nieomylnego szefa, to szybko przestaną być zaangażowani. Chcą widzieć całościowy sens tego, co robią i chcą mieć wpływ na to, jak pracują — uważa Marcin Skotniczy, cytowany przez PulsHR.pl.

Quiz. Tablice rejestracyjne w Małopolsce. Czy rozpoznasz, skąd pochodzą?

Pytanie 1 z 15
1. Zacznijmy od czegoś prostego. Tablice rejestracyjne zaczynające się od liter „KR” oznaczają, że pojazd zarejestrowano w:
Tablice rejestracyjne w Małopolsce

"Zetki" są wychowane "w erze pełnego dostępu do nowoczesnych technologii"

Jak dodaje Krzysztof Inglot młodzi pracownicy zostali wychowani w nieograniczonym dostępie do internetu oraz nowych technologii. Przekłada się to na pozytywne podejście do automatyzacji pracy, co pozwala im na skupienie się na ciekawych i kreatywnych zadaniach.

— Dlatego nie boją się m.in. automatyzacji. Widzą w niej raczej szansę na wykonywanie kreatywnych zadań, podczas gdy powtarzalne czynności może spokojnie wykonać robot — tłumaczy Krzysztof Inglot.

Ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Kraków wysoko! Jak wypadają inne miasta?

Kraków. Pod samym Wawelem odkryto ślady po dużych zrzutach ścieków do Wisły. „Leki, hormony, narkotyki”