Największy wyciek w historii polskiego internetu? Stracono miliony danych
W poniedziałek, 29 maja późną nocą doszło prawdopodobnie do jednego z największych jednorazowych wycieków w historii polskiego internetu. Jak podaje portal „Zaufana Trzecia Strona” do sieci trafiły miliony niezwykle ważnych dla użytkowników danych. Mowa oczywiście o loginach i hasłach do najpopularniejszych portali w sieci. Ogromna baza danych zawierająca miliony wierszy została opublikowana na polskojęzycznym forum w sieci tor - Cebulka. Każdy wiersz to dane konkretnego konta należące do osoby z Polski.
„Zaufana Trzecia Strona” dodaje, że plik posiada 6,2 mln wierszy i wydaje się być fragmentem większej całości, z której wybrano dane dotyczące serwisów prowadzonych w polskiej domenie. Niestety – wyciek dotyczył największych i najważniejszych dla użytkowników portali, w tym tych oferujących usługi bankowe.
- Facebook – 119, 3 tys. pozycji
- Allegro.pl – 88,2 tys. pozycji
- .gov.pl – 44,3 tys. pozycji
- poczta.onet.pl - 28,7 tys. pozycji
- poczta.wp.pl – 12 tys. pozycji
- x-kom.pl – 10,7 tys. pozycji
- morele.net – 2,6 tys. pozycji
- online.mbank.pl – 10,1 tys. pozycji
- .ingbank.pl – 1,2 tys. pozycji
„Zaufana Trzecia Strona” dodaje, że format danych wskazuje dość jednoznacznie na złośliwe oprogramowanie, które po zainfekowaniu komputera pobrało z niego wszystkie loginy i hasła, które kiedykolwiek zapamiętała przeglądarkę.
Portal podkreśla, że dane w takich ilościach są publikowane rzadko, a w dodatku zostały one upublicznione bezpłatnie. Dodatkowo trudno take oszacować to, jak aktualne są informacje zawarte w wycieku. W części haseł pojawia się ciąg cyfr „2023”, co może wskazywać na to, że przynajmniej część danych jest obecnie aktualna.
Co gorsza, na ten moment nie ma narzędzia, któe umożliwiłoby sprawdzenie, czy czyjeść dane znalazły się na liście.