Ta miejscowość jest najstarsza w Polsce. Znajdziemy ją w naszym województwie

i

Autor: Wojsyl/Wikimedia Commons

Wiadomości

Małopolska ma najstarszą miejscowość w Polsce. Liczy sobie... kilka tysięcy lat!

2023-05-16 8:02

Małopolskę z pewnością możemy zaliczyć do grona najbardziej wyjątkowych województw w Polsce. Na jej terenie występują m.in. najwyższe w kraju góry, a nawet wulkany. Jak się okazuje, w tym regionie leży też najstarsza miejscowość w Polsce, istniejąca już w czasach kultury łużyckiej, kilka tysięcy lat temu. Obecnie zamieszkuje ją ponad 3 tys. osób. Poznajcie Grojec w powiecie oświęcimskim!

Grojec to najstarsza miejscowość w Polsce

Małopolska była tłem wielu ważnych, historycznych wydarzeń. To właśnie tutaj znajdziemy zabytki niezwykle cenne zabytki pozostające dziedzictwem narodowym Polski. Okazuje się, że właśnie w naszym regionie leży prawdopodobnie najstarsza miejscowość w całym kraju. Mowa o Grojcu zlokalizowanym w powiecie oświęcimskim. Historia dzisiejszego sołectwa zaczęła się bardzo dawno. Świadczą o tym odkryte pozostałości grodziska z końca tzw. kultury łużyckiej, datowanej na okres od XIV do IV w. p.n.e. Charakteryzowała ją m.in. gospodarka oparta głównie na rolnictwie.

Półtora kilometra od dzisiejszego centrum miejscowości Grojec, w latach 80. ubiegłego wieku archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryli wspomniane pozostałości grodziska. Jak się okazało, już w I w. p.n.e. na Górze Grojeckiej istniała osada, a potomkowie jej założycieli mieszkali tam aż do połowy XIII w. Jak podaje Piotr Kołpak w pracy „Grojec” zamieszczonej w „Sakralnym Dziedzictwie Małopolski” badacze odkryli tam także kilka jam mieszkalnych z pozostałościami ceramiki kultury lendzielskiej, a grodzisko datowano na wczesny neolit, przypadający na okres 4500-4000 lat p.n.e. Co ciekawe, w okolicy znaleziono także wyroby garncarskie datowane na lata 550-450 lat p.n.e. Pierwsze potwierdzone wzmianki o miejscowości datowane są na 1285 rok.

Ile liczy sobie dawna osada w Grojcu?

Na podstawie powyższych informacji możemy śmiało przypuszczać, że Grojec liczy sobie kilka tysięcy lat. Takie informacje potwierdzają także włodarze sołectwa.

Te liczby to coś około 6-7 tysięcy lat, dlatego, że takie szacunki określa najnowsze opracowanie Uniwersytetu Wrocławskiego (…). Historia miejscowości jest zapisana także m.in. w księgach parafialnych (…). W latach 90. przeprowadzano tu inwestycję, która polegała na dostarczeniu wody ogromnym rurociągiem z okolic Goczałkowic-Zdroju do Jaworzna przez Oświęcim. Wykonano część inwestycji, która finalnie się nie udała, ale w ramach prac musiały zostać wykonane prace archeologiczne, które były przeprowadzane właśnie na tzw. Górze Grojeckiej  - powiedział nam sołtys Grojca Krzysztof Wolak.

Oficjalna strona internetowa sołectwa zgromadziła bogate dane dotyczące historii miejscowości. Możemy tam znaleźć m.in. konkretnych właścicieli wsi na przestrzeni wieków, a szczegóły dotyczące dziejów Grojca obejmują lata od średniowiecza aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku, kiedy wieś trafiła pod panowanie austriackie. Obecnie Grojec zamieszkuje ok. 3 tys. 245 mieszkańców.

Te miasta liczą ponad 700 lat. Są najstarsze w Małopolsce!

Młynówka Królewska - oto najdłuższy park w Polsce!