Historia ukryta w srebrach. Niecodzienna wystawa na Wawelu

2023-06-07 9:50

Srebrne chochle, świeczniki i... torebki, czyli historia obrony niepodległości ukryta w srebrach. Od wtorku, 6 czerwca, na Wawelu zobaczymy 113 zabytków pochodzących z Funduszu Obrony Narodowej. Są to kosztowności przekazane przez rodaków na dozbrojenie polskiej armii przed zbliżającą II Wojną Światową. Zebrano wówczas 2,5 tony srebra.

FON na Wawelu

i

Autor: Aleksandra Wasilewska FON na Wawelu

Na tę wystawę złożyły się dary społeczeństwa. Fundusz Obrony Narodowej utworzony został dekretem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w kwietniu 1936 roku w celu pozyskania poprzez składkę społeczną dodatkowe środki na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia państwa polskiego przez hitlerowskie Niemcy. Polacy masowo oddawali na ten cel nie tylko wyroby ze srebra, ale także gotówkę, nieruchomości, kosztowności ze złota, a także zboże i zwierzęta rzeźne. 

To był wyjątkowy dowód patriotyzmu i wielkiego serca. Pokazujemy rzeczy, które bardzo mocno łączą się z naszą kolekcją. Jedno je łączy - słowo ofiara. Mamy do czynienia z rzeczami użytkowymi, jak i numizmatami, dziełami sztuki, który zostały przekazane na szczytny, narodowy cel - mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wśród prezentowanych zabytków można zobaczyć również kubki, lichtarze czy jagiellońskie numizmaty. Zostały one wypożyczone z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Mamy tutaj do czynienia z arcydziełami w pojedynczych przypadkach. To jest chociażby znany tutaj z plakatu do naszej wystawy, monetowy kubek, berliński wyrób z drugiej połowy XVII wieku. Najstarszy wyrób złotniczy w tym zbiorze - mówi Dariusz Nowacki, kurator wawelskiego pokazu.

Wystawę "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Arcydzieła?" można zobaczyć do 15 sierpnia.

Co piliśmy w czasach PRL-u? QUIZ
Pytanie 1 z 10
Inka to marka:
Plac Centralny w Warszawie. Ruszyła budowa