Hotel górski PTTK Kalatówki to kolebka polskiego narciarstwa
Ten niezwykły obiekt w Tatrach znajduje się na polanie Kalatówki w Zakopanem, na wysokości 1198 m n.p.m. Prowadzi do niego słynna Droga Brata Alberta z Kuźnic, wybrukowana tzw. kocimi łbami. Chociaż w szczycie sezonu hotel jest mijany przez dziesiątki tysięcy turystów i turystek, niewiele osób zna niezwykłą historię obiektu, a ta jest długa i ciekawa. Pierwszy obiekt powstał w tym miejscu jeszcze przez I wojną światową i miał za zadanie służyć sportowcom, którzy na Kalatówkach trenowali narciarstwo.
— Kalatówki są kolebką narciarstwa w Polskich Tatrach. Już na początku XX w. odbywały się tu zawody narciarskie i szkolenia dla sportowców. Niezbędne okazało się wybudowanie bazy noclegowej dla narciarzy i turystów. Pierwsze, tzw. "stare schronisko" na Kalatówkach powstało w latach 1911 - 1912. Inicjatorem jego budowy było Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy. Niewielkie drewniane schronisko powstało na morenie w zachodniej części Polany Kalatówki. Budynek służył w czasie wojny jako magazyn i spłonął w 1943 r. Budynek Hotelu Górskiego Kalatówki, wybudowany w stylu alpejskim wg projektu autorstwa Józefa Jaworskiego powstał również z inicjatywy TTN w rekordowym czasie 5 miesięcy, pod koniec 1938 r. w ramach zwiększenia infrastruktury niezbędnej do zorganizowania Mistrzostw Świata FIS w roku 1939. W czasie niemieckiej okupacji, od 1939 r., pod nazwą „Berghaus Krakau” służył jako dom wypoczynkowy dla wyższych funkcjonariuszy i oficerów niemieckich — opisuje historię hotelu PTTK na Kalatówkach Urząd Miasta Zakopanego.

Hotel górski PTTK Kalatówki był miejscem spotkać elity jazzowej
Co ciekawe, Hotel górski PTTK Kalatówki zapisał się także na kartach polskiej jazzowej historii. To właśnie tutaj w latach 1959-1960 odbywał się legendarny Jazz Camping, który przyciągał do siebie polskie elity muzyki jazzowej. W trakcie wydarzenia uczestnikom i uczestniczkom dopisywała fantazja. Urządzano wyścigi w fotelach, kuligi, czy śniegowe bitwy, podczas których polski plakacista i fotograf Rosław Szaybo miał na głowie założoną przyłbicę, zrobioną z deski klozetowej. Jazz Camp wznowiono w 1997 r.
— Do czasów współczesnych przetrwały sporo elementów pierwotnego wyposażenia, jak żyrandol i kominek w sali bufetowej, kute lampy w korytarzach i restauracji oraz sali telewizyjnej czy żelazna krata przy klatce schodowej. W latach 1959 – 1960 Kalatówki stały się miejscem spotkań elity jazzowej. W warsztatach muzycznych udział brali najwybitniejsi polscy muzycy, między innymi: Krzysztof Komeda, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej Kurylewicz, Zbigniew Namysłowski. Do chwili obecnej hotel zachował swój niepowtarzalny charakter mimo wielokrotnych modernizacji — opisuje historię hotelu PTTK na Kalatówkach Urząd Miasta Zakopanego.
Hotel górski PTTK Kalatówki to jeden z najbardziej luksusowych obiektów w Tatrach
Hotel jest zarządzany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Obecnie to jedno z najbardziej luksusowych miejsc w Tatrach, gdzie oprócz klasycznych, wieloosobowych pokoi, mamy do dyspozycji także apartamenty z niezwykłymi widokami na panoramę Tatr. Obecnie obiekt może pomieścić aż 86 gości. Na jego terenie znajduje się restauracja, kawiarnia i bufet.