Hujowa Górka idzie do remontu
Prace na Hujowej Górce rozpoczną się w najbliższy poniedziałek. Najpierw zdemontowany zostanie krzyż, który znajduje się na wzniesieniu. Następnie konserwacji zostanie poddany postument pomnika upamiętniający tragiczne wydarzenia z tego miejsca. Remont Hujowej Górki ma zakończyć się w listopadzie tego roku. Na modernizację przeznaczono 92 tys. zł.
Hujowa Górka: gdzie się znajduje?
Po pojawieniu się informacji na temat modernizacji Hujowej Górki w sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy. Wiele osób bawi nazwa tego miejsca, a tymczasem nie ma ona nic wspólnego z rozrywką.
Hujowa Górki to wzniesienie w Krakowie, które znajduje się pomiędzy ulicami Kamieńskiego, Swoszowicką i Wielicką. Podczas II wojny światowej znajdował się tam obóz koncentracyjny KL Plaszow, który od 1943 roku stał się miejscem masowych egzekucji. Mordowano tam więźniów z Aresztu Śledczego na ul. Montelupich w Krakowie oraz innych zakładów zamkniętych. Rozstrzeliwano tam głównie Żydów, ale Polaków i osoby innego pochodzenia. Ocenia się, że zginęło tam około 5 tys. osób. Obecnie w tym miejscu znajdują się trzy masowe mogiły, dwa cmentarze żydowskie oraz pozostałości po obozie koncentracyjnym.
Hujowa Górka w Krakowie: skąd nazwa?
Nazwa tego miejsca pochodzi od nazwiska essesmana - Alberta Hujara, głównego dowodzącego w obozie. Jak wspominały kiedyś siostry Hela i Janka Weiss, które przeżyła dramatyczne chwile w KL Plaszow, wulgaryzmy i żarty z okrucieństw odbywających się w obozie były jednym ze sposobów radzenia sobie z ówczesnymi realiami. Ze względu na wulgarną nazwę używany jest też zamiennik: H-Górka.