Panele fotowoltaiczne

i

Autor: Wikipedia Commons Panele fotowoltaiczne

Innowacyjne badania nad recyklingiem na AGH

2022-06-24 9:06

Krakowscy naukowcy rozpoczęli innowacyjne badania nad recyklingiem paneli fotowoltaicznych. Ich dynamiczny rozwój powoduje, że w niedalekiej przyszłości pojawi się problem co z nimi zrobić. Dlatego naukowcy z AGH we współpracy ze start-upem 2loop Tech już zastanawiają się nad możliwością ich recyklingu, bez uszczerbku dla przyrody.

Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularna na świecie metoda produkcji energii. Szacuje się, że w samej Polsce w ciągu najbliższych 3 lat będzie zainstalowanych ponad 420 000 ton paneli. Dlatego też już trzeba szukać rozwiązania jak należy je odpowiednio utylizować, a najlepiej przetwarzać na surowce wtórne.

Zauważyliśmy ten problem, bo tak naprawdę za jakieś 10-15 lat zacznie pojawiać się na rynku duża liczba odpadów z fotowoltaiki. Po prostu te panele, które obecnie są dynamicznie instalowane ulegną zestarzeniu albo po prostu grad je potłucze - mówi prof. Barbara Tora z Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH.

Technologia opracowywana przez uczelnię ze start-upem pozwoli na odzyskanie prawie 99 proc. surowców z paneli fotowoltaicznych. Części ze szkła i metalu podlegają zwyczajnej utylizacji. Problem dotyczy recyklingu ogniwa.

Chcemy te ogniwa również przerabiać, tak żeby można było odzyskać krzem. Ewentualnie odzyskać te metale, które tam są np. w postaci ścieżek przewodzących prąd tak, aby nie pozostawały nam wtórne odpady - dodaje profesor Tora.

Według prognoz do 2026 r. moc odnawialnych źródeł energii wzrośnie o blisko 5 tys. GW. Oznacza to, że panele fotowoltaiczne będą odpowiedzialne w najbliższych latach za 95% wzrostu globalnej mocy energetycznej.

Czy wiesz jak segregować śmieci? Rozwiąż quiz i sprawdź, czy zapłaciłbyś karę!

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić psią kupę?
Weterynarz leczy owce muzyką
Badania nad recyklingiem AGH