Bardzo trudne warunki w Tatrach. TPN i TOPR ostrzegają turystów
Tegoroczna wiosna w Tatrach poważnie rozczarowała turystów i turystki. Zamiast upragnionego ocieplenia koniec maja w pogodzie przyniósł dotkliwy chłód oraz intensywne opady śniegu na Podhalu. W miniony weekend w górach opady były naprawdę intensywne i sprawiły, że krajobraz całkowicie pokrył się białym puchem. To sprawiło, że warunki do uprawiania turystyki górskiej uległy znacznemu pogorszeniu. Szlaki zostały zasypane, a ich przebieg może być niewidoczny. Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów i turystek o rozwagę podczas planowania wyprawy oraz odpowiednie przygotowanie w postaci adekwatnego sprzętu.
— W wyższych partiach gór panują nadal warunki typowo zimowe. Na szlakach powyżej górnej granicy lasu zalega spora warstwa świeżego śniegu, przez co niektóre odcinki są nieprzetarte, a ich przebieg może być niewidoczny. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna jednak należy unikać miejsc stromych z dużą ilością nawianego śniegu oraz stoków o wystawie północnej, gdzie zalegają jeszcze płaty starego śniegu. Wzrost temperatury w ciągu dnia będzie powodował szybkie topnienie pokrywy śnieżnej, a śnieg zrobi się mokry, ciężki i przepadający. Poruszając się w tej części gór, należy posiadać doświadczenie w zimowej turystyce górskiej oraz odpowiedni sprzęt zimowy (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością jego obsługi. Na niżej położonych szlakach jest mokro, ślisko i błotniście. W wielu miejscach występują kałuże i błoto — przekazał TPN w komunikacie turystycznym.
W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego
Chociaż pogoda na początku kalendarzowej wiosny zdążyła się już poprawić na tyle, że z początkiem maja TOPR wyłączył komunikat lawinowy, pogorszenie warunków sprawiło, że pojawiła się konieczność jego przywrócenia. Obecnie od kilku dni obowiązuje w wysokich partiach gór lawinowa "jedynka", a ratownicy zwracają uwagę na fakt, że w miejscach mocniej nasłonecznionych lawiny mogą schodzić samoistnie. Sytuacja pogodowa w Tatrach powinna poprawić się na początku czerwca. Wówczas prognozowane jest rozpogodzenie i nadejście typowo letniej aury.

— Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych. W ciągu dnia gdy temperatura wzrośnie można spodziewać się na stromych stokach samoczynnych lawin, które mogą sięgnąć szlaków turystycznych — przekazał TOPR w komunikacie lawinowy.