Jacek Zieliński

i

Autor: PAP/Łukasz Gągulski

Wiadomości

Jacek Zieliński pośmiertnie odznaczony przez prezydenta. "Jedna z najważniejszych jego postaci w świecie muzyki nowoczesnej"

2024-05-20 15:24

Jacek Zieliński ze Skaldów został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez obecnego na uroczystościach pogrzebowych prezydenta RP Andrzeja Dudę. Muzyk i kompozytor zmarł 6 maja w wieku 77 lat.

Kraków. Jacek Zieliński pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Jacka Zielińskiego ze Skaldów Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie z rąk Andrzeja Dudy odebrał syn muzyka Bogumił Zieliński podczas uroczystości pogrzebowych w poniedziałek w Krakowie. Jacek Zieliński zmarł w wieku 77 lat, 6 maja w Krakowie. Był kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem, członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego.

Grupa Skaldowie powstała w 1965 roku w Krakowie. Jej założycielami byli: Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy "Kuba" Fasiński, Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru) oraz Jacek Zieliński. Grali klasycznego rocka, rocka progresywnego, góralski folklor, rock'n'rolla, jazz, big-beat oraz muzykę pop.

To wysokie odznaczenie przyznałem panu Jackowi Zielińskiemu za niezwykłą wartość artystyczną i państwową tego, co tworzył, ale także tego, jak żył jako muzyk, jako członek polskiego środowiska artystycznego, jako jedna z najważniejszych jego postaci w świecie muzyki nowoczesnej, przecież wszyscy wiemy jak bardzo trudnym także i środowiskowo, społecznie, pełnym jak bardzo wielu pokus – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Po mszy w bazylice Na Skałce ceremonia pogrzebowa odbyła się na cmentarzu Rakowickim. Artysta spoczął w Alei Zasłużonych.

Noc Muzeów 2024 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Był tłum i prawdziwy ogień!