WIADOMOŚCI

Kraków żegna Jacka Zielińskiego. Artysta spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim

2024-05-20 15:24

Wiadomość o śmierci Jacka Zielińskiego wstrząsnęła krakowskim światem artystycznym. Znany muzyk i współtwórca zespołu Skaldowie odszedł w poniedziałek, 6 maja w wieku 77 lat. W poniedziałek, 20 maja odbyło się ostatnie pożegnanie zmarłego artysty, który spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.

Artysta Jacek Zieliński zmarł w Krakowie

Jacek Zieliński zmarł w wieku 77 lat, 6 maja w Krakowie. Był kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem, członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego. Grupa Skaldowie powstała w 1965 roku w Krakowie. Jej założycielami byli: Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy "Kuba" Fasiński, Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru) oraz Jacek Zieliński. Grali klasycznego rocka, rocka progresywnego, góralski folklor, rock'n'rolla, jazz, big-beat oraz muzykę pop.

Jacek Zieliński występował również jako solista m.in. w 1967 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonywał utwór "Dzień niepodobny do dnia". Muzyk był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia artystyczne. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2014 roku Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w poniedziałek, 20 maja, mszą żałobną w bazylice na Skałce o godz. 11.00. Od godz. 9.30 przed Kryptą Zasłużonych w tej świątyni wystawiona była urna z prochami. O godz. 14:00 rozpoczęło się ostatnie pożegnanie artysty na cmentarzu Rakowickim, w Alei Zasłużonych. Wieczorem, o godz. 19:00 przed Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się koncert pamięci artysty "Skaldowie i Przyjaciele". W uroczystościach pogrzebowych Jacka Zielińskiego brał udział m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą, Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent RP odznaczył pośmiertnie zmarłego artystę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie z rąk Andrzeja Dudy odebrał syn muzyka Bogumił Zieliński podczas uroczystości pogrzebowych.

To wysokie odznaczenie przyznałem panu Jackowi Zielińskiemu za niezwykłą wartość artystyczną i państwową tego, co tworzył i tego, ale także tego, jak żył jako muzyk, jako członek polskiego środowiska artystycznego, jako jedna z najważniejszych jego postaci w świecie muzyki nowoczesnej, przecież wszyscy wiemy jak bardzo trudnym także i środowiskowo, społecznie, pełnym jak bardzo wielu pokus – powiedział w Krakowie prezydent Andrzej Duda.

Jared Leto zagrał na krakowskim rynku! "Morning walk with some friends"

Quiz o aktorkach z Krakowa. Ile wiesz o Annie Dymnej, Mai Ostaszewskiej i innych?

Pytanie 1 z 16
Która krakowska aktorka jest twórczynią Festiwalu Zaczarowaniej Piosenki?