Wprowadzanie w życie Planów Równości Płci to popularna praktyka wśród krakowskich uczelni. Zapoczątkowała to Akademia Górniczo-Hutnicza. Podobne plany funkcjonują już na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Krakowskiej czy od niedawna na Uniwersytecie Ekonomicznym. Mają przeciwdziałać zjawisku dyskryminacji nie tylko ze względu na płeć, ale i na wyznanie, rasę czy orientację seksualną.
- W tych ankietach zebraliśmy uwagi w stylu: wykładowca nie był uśmiechnięty, był zbyt wymagający, kryteria oceniania nie były jasno przedstawione. Sądzę, że promile tych zachowań zidentyfikowanych, dałoby się określić tymi, które wymagają stanowczego działania i powiedzenia: nie ma zgody na takie praktyki. Mamy psychologa uczelnianego, pełnomocnika do spraw równego traktowania. Do tych osób można przyjść ze swoim problemem, mając gwarancję pełnej poufności. W skrajnych przypadkach i to miało miejsce, aczkolwiek dotyczyło to pracowników, podejmujemy działania w obrębie komisji dyscyplinarnej - mówi Stanisław Mazur, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
1 listopada w Akademii Górniczo-Hutniczej został powołany Rzecznik do spraw Równości. Funkcję tę pełni Artur Lesner.
- Będzie przede wszystkim interweniował w sytuacjach, gdy będą naruszane zasady równego traktowania. Będzie też opracowywał rozwiązania, które mają temu zapobiegać. Będzie oferował pomoc osobom, które doświadczyły dyskryminacji i złego traktowania z różnych powodów - mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowa AGH w Krakowie.
W przeprowadzonym na UEKu badaniu wzięło udział 404 studentów oraz 6 doktorantów.
Polecany artykuł: