Jak sprawić, by żywa choinka dłużej się trzymała? Sprawdzone sposoby

i

Autor: Pixabay Jak sprawić, by żywa choinka dłużej się trzymała? Sprawdzone sposoby

Jak sprawić, by żywa choinka dłużej się trzymała? Sprawdzone sposoby

2022-12-15 9:28

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Wiele osób tak bardzo je lubi, że postanawia wprowadzić do swojego mieszkania świąteczny klimat o wiele wcześniej i kupuje choinkę na dwa lub trzy tygodnie przed Wigilią. Jak sprawić, by żywe drzewko długo stało świeże, pachnące, zielone oraz aby igły nie opadały? Sprawdźcie w naszym materiale.

Jak dbać o choinkę?

Za oknem zimowa aura, a pierwszy śnieg już spadł, choć zdążył stopnieć. W lokalach i galeriach handlowych rozbrzmiewa świąteczna muzyka, a półki sklepowe już uginają się od bombek, lampek, łańcuchów choinkowych, gwiazd, girland i innych ozdób świątecznych. Choć do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, wiele osób decyduje się już na początku grudnia postawić w swoim domu lub mieszkaniu choinkę. Ze względów ekologicznych niektórzy decydują się na choinkę sztuczną. Nadal jednak popularne jest stawianie w domu żywego drzewka, na przykład jodły kaukaskiej lub świerku pospolitego (choć nie jest tajemnicą, że jodły trzymają się najdłużej). Co zrobić, aby żywa choinka była - najlepiej przez cały grudzień, a nawet do Trzech Króli - pachnąca, soczyście zielona i nie opadała? Przedstawiamy najlepsze sposoby.

Żywa choinka. Trik 1. Wiadro z wodą

Troskę o żywotność choinki warto zacząć już na etapie zakupu. Wybierając żywe drzewko na stoisku lub w sklepie, niezależnie od jego rozmiaru, najlepiej wybrać najcięższe. Im więcej waży choinka, tym bardziej jest świeża. Należy też sprawdzić, czy pachnie. Po zakupie warto wstawić ją na dzień lub dwa do wiadra z wodą, aby porządnie się "napiła" zanim stanie w pokoju.

Żywa choinka. Trik 2. Woda z solą i cukrem

Aby choinka nie gubiła igieł i długo była pachnąca i świeża, warto podlewać ją naturalnym nawozem. Jak przyrządzić odżywkę? Wystarczy łyżka stołowa soli oraz taka sama cukru na litr letniej wody.

Żywa choinka. Trik 3. Z dala od kaloryfera

Oczywiście nie każdy dysponuje dużym metrażem, ale warto pamiętać, aby nie ustawiać choinki blisko grzejników, ponieważ szybciej uschnie, a ciepło spowoduje opadanie igieł. Należy też pamiętać, że temperatura w pokoju, w którym stoi drzewko nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Oprócz regularnego podlewania letnią wodą, warto też często wietrzyć pomieszczenie, w którym stoi choinka, aby maksymalnie nawilżyć powietrze. 

Żywa choinka. Trik 4. Tych lampek i bombek nie wybieraj

Kupując lampki choinkowe, warto wybrać takie, które nie nagrzewają się, na przykład światełka LED. Ciepło tradycyjnych żaróweczek może przyspieszyć usychanie gałęzi i igieł. Drzewku nie służą też ciężkie bombki, które mogą sprawić, że choinka utraci swój naturalny kształt. Jeśli zależy nam na tym, żeby choinka stała jak najdłużej, warto pamiętać - im mniej ozdób tym lepiej.

Otwarcie Winter Kingdom w Energylandii

QUIZ jaką porę roku jesteś

Pytanie 1 z 9
Twój wymarzony urlop to: