Z ŻYCIA MIASTA

Jaki jest najwyższy budynek w Krakowie? Odpowiedź może zaskakiwać [GALERIA]

2024-08-17 16:59

Kraków, w przeciwieństwie do Warszawy, nie może pochwalić się wysoką zabudową. O ile w stolicy kraju wysokość całkowita aż 34 budynków przekracza 100 metrów, o tyle w stolicy Małopolski tylko dwa wieżowce osiągnęły taki pułap: Unity Tower (czyli dawny Szkieletor) i K1 (potocznie zwany Błękitkiem). Biorąc pod uwagę tę klęskę nieurodzaju, zaskakuje fakt, że nie wiadomo, który z nich zasługuje na miano najwyższego budynku w Krakowie.

Najwyższy budynek w Krakowie. Historia Błękitka

Historia położonego przy Alei Pokoju 1 budynku K1 zwanego też ze względu na kolor elewacji Błękitkiem sięga lat 70-tych XX wieku i planu powstania w rejonie Grzegórzek tzw. "krakowskiego Manhattanu", który — jak dziś wiemy — nie wypalił. Zresztą już sama budowa K1 była problematyczna. Rozpoczęto ją w 1972 roku według projektu Janusza Ingardena (architekta odpowiedzialnego również za m.in. blok szwedzki na osiedlu Szklane Domy czy hotel "Forum"), ale zamknięto trzy lata później, kiedy budynek był jeszcze w stanie surowym. Przyczyną przerwania prac była słaba konstrukcja, która nie dałaby rady utrzymać ciężaru maszyn drukarskich, a w K1 miała się znajdować Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza "Prasa". W efekcie jego budowę, a właściwie przebudowę, dokończono dopiero w 1998 roku. Wtedy też budynek stał się Błękitkiem (wcześniej miał jasny kolor) i najwyższym wieżowcem w mieście ze 105 metrami wysokości wraz z iglicami (i 77 metrami do dachu) oraz 20 kondygnacjami.

Powstanie Unity Tower. Spór o tytuł najwyższego budynku 

Przez lata K1 był bezapelacyjnie najwyższym budynkiem. Zmieniło się to, kiedy wzniesiono Unity Tower (też: biurowiec NOT) przy ul. Lubomirskiego 20, obok ronda Mogilskiego. Jego budowa rozpoczęła się w 1975 r., ale ze względów ekonomicznych została przerwana po zaledwie czterech latach. Przez następnych kilkadziesiąt szkielet konstrukcji straszył mieszkańców, stąd potocznie niedokończony budynek nazywano Szkieletorem. Po licznych perturbacjach pracę nad wysokościowcem wznowiono dopiero 3 marca 2016 roku. W rezultacie Unity Tower został oddany do użytku w październiku 2020 r. Jego wysokość całkowita i jednocześnie wysokość do dachu wynosi ostatecznie 102,5 metra, budynek posiada 27 pięter.

Który budynek w Krakowie jest zatem najwyższy? K1 czy Unity Tower? W tym przypadku punkt widzenia zależy od punktu mierzenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokość całkowitą, to wygra Błękitek ze względu na swoje iglice. Natomiast w przypadku, gdy uwzględnimy wyłącznie wysokość do dachu, to dawny Szkieletor okaże się zwycięzcą. Nie chcąc opowiadać się po żadnej ze stron, lepiej mówić o dwóch najwyższych budynkach w Krakowie. Jak wyglądają? Ich zdjęcia zobaczycie w naszej galerii.

Najwyższe budynki w Krakowie. Unity Tower (dawny Szkieletor) i K1 (zwany Błękitkiem)

Męskie Granie 2024 w Krakowie. Tak bawili się uczestnicy wydarzenia na jednej z największych rockowych imprez w Polsce

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki