szpital

i

Autor: unplash "Mięsożerna bakteria". Coraz więcej przypadków zachorowań w Japonii

wiadomości

Coraz więcej przypadków groźnej choroby. Wszystko przez "mięsożerną bakterię". Padł rekord zachorowań

2024-03-20 15:28

W Japonii wzrosła liczba zakażeń bakterią paciorkowca wywołującą rzadką, ale groźną chorobę - paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego (STSS) - poinformował Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych (NIID) w Tokio. W 2023 r. w Japonii odnotowano rekordową liczbę zakażeń - 941. Eksperci prognozują, że w 2024 r. może być jeszcze gorzej, biorąc pod uwagę, że od początku br. odnotowano 378 przypadków.

"Mięsożerna bakteria". Coraz więcej przypadków zachorowań w Japonii

STSS jest rzadką chorobą, która ma bardzo wysoki poziom śmiertelności, bo aż 30 proc. zakażeń kończy się śmiercią. Liczba przypadków STSS w Japonii drastycznie wzrosła po pandemii COVID-19; do 2020 r. ich liczba nie przekraczała 200 rocznie.

W 2022 r. podejrzenia wzbudziła też rosnąca liczba infekcji tym paciorkowcem u dzieci w Wielkiej Brytanii. Poziom zakażeń w Polsce również wzrósł od wybuchu pandemii, z paru przypadków do 100 w 2022 r.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS), wywołujący STSS, jest rodzajem bakterii występującej w gardle oraz na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc. Bakteria może być rozprzestrzeniana poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Osoby będące nosicielami bakterii mogą nie mieć żadnych objawów, ale mogą ją przenosić, tak samo jak osoby, które zachorowały. U niektórych choroba prowadzi do martwicy tkanki łącznej pokrywającej mięśnie, z uwagi na co nazywana jest niekiedy "mięsożerną".

W Japonii, o bardzo wysokiej liczbie przypadków w 2023 roku - biorąc pod uwagę rzadkość choroby - informował w styczniu portal The Japan Independent, opisując szerzej nieznaną chorobę i niebezpieczeństwa jakie za sobą niesie. Japońskie władze na początku 2024 r., zaalarmowane wysoką liczbą przypadków, wystosowały apel, w którym przypomniały o konieczności zachowania podstawowej higieny i środków ostrożności stosowanych podczas pandemii.

Chcemy, by ludzie podejmowali kroki zapobiegawcze, takie jak utrzymywanie dłoni w czystości oraz przestrzeganie zasad kultury podczas kaszlu - podkreślił japoński minister zdrowia Keizo Takemi.

Przyczyny wzrostu zachorowań na STSS nie są jasne. Jedną z przyczyn jest zniesienie restrykcji pandemicznych - powiedział w rozmowie z dziennikiem "The Guardian", Ken Kikushi, zajmujący się chorobami zakaźnymi profesor jednego z tokijskich uniwersytetów. Jednak jego zdaniem najistotniejszym problemem mogą być efekty pandemii - "przejście COVID-19 może zmienić podatność na niektóre mikroorganizmy" - zaznaczył. Należy wyjaśnić cykl infekcji ciężkich inwazyjnych chorób paciorkowcowych i natychmiast je opanować - zaapelował Ken Kikuchi, podkreślając swoje "głębokie zaniepokojenie" rosnącą liczbą przypadków STSS.

Praca rybaków na Półwyspie Helskim

W jakich miastach w Polsce można najwięcej zarobić? Nieoczekiwany lider zestawienia