Jesień

i

Autor: Pexels Pogoda na jesień 2023. Jaka będzie druga połowa sierpnia i wrzesień?

Pogoda

Jesień przyjdzie do Polski szybciej niż się spodziewamy. Górale mówią, że już widać jej oznaki

2023-08-12 15:26

Choć przekroczyliśmy już półmetek wakacji, ostatnie lata przyzwyczaiły nas do sierpniowego słońca i wysokich temperatur. Ostatnie kilkanaście dni przyniosło jednak ulewy i chłód. Czy to już jesień, czy wyjątkowo kapryśne lato? Prawdziwie zaskoczeni mogą być ci, którzy spędzają obecnie urlop w Tatrach. Wysoko w górach synoptycy IMGW przewidują bowiem... opady śniegu i przyrost pokrywy śnieżnej do około 5 cm.

Jesień, zima czy wyjątkowo kapryśne lato? Pogoda w Tatrach daje się we znaki

Od kilku dni jest mokro, chłodno, szaro i ponuro. Na dodatek w nocy wiał halny, a od środowego popołudnia, 9 sierpnia znów ma sypać w górach śnieg. Zdaniem meteorologów to nie koniec lata, bo tego tak naprawdę go... nie było.

- Wysoko w górach lato klimatologiczne nie występuje w ogóle. By mówić o lecie termicznym czy klimatologicznym średnia dobowa temperatura musiałaby przekraczać 15 stopni. Tymczasem średnia temperatura lipca i sierpnia na Kasprowym Wierchu wynosi zaledwie 7, 8 stopni. Jeśli przyjmuje się, że w Tatrach wiosna przechodzi w jesień, to w Zakopanem mamy do czynienia jeszcze z czymś innym: "przedleciem" (od 24 maja, kiedy to temperatura dobowa wynosi od 10 do 15 stopni) i "poleciem", kiedy temperatura jest w podobnych widełkach - powiedział nam Paweł Parzuchowski, kierownik stacji meteorologicznej w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu.

- Lato się nie skończyło, ale faktycznie wiał silny wiatr - na Kasprowym jego prędkość sięgała 100 km/g - więc można powiedzieć, że trochę tej jesieni czuć. W kolejnych dniach mają wystąpić opady deszczu - dodał Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- Warunki turystyczne są niezłe, choć jesteśmy w okresie burzowym. Warto zwrócić uwagę, że wysoko w Tatrach, na wysokościach powyżej 2000 m n.p.m., w prognozach mowa jest o minusowych temperaturach i opadach śniegu - mówi Grzegorz Bargiel, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Długoterminowa prognoza pogody. Kiedy na dobre przyjdzie jesień?

Według górali pierwszymi oznakami jesieni są zaczerwieniające się Czerwone Wierchy i kwitnące goryczki, czyli rośliny nazywane polskim szafirem, albo tatrzańskim szafirem. Pracownicy TPN spodziewają się, że mogą one pojawić się na szlakach już w tym tygodniu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował natomiast długoterminową prognozę pogody - aż do listopada. W Polsce, od czwartku, 10 sierpnia ma przyjść czasowe ocieplenie. Według synoptyków we wrześniu i październiku będzie ciepło, bowiem w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Listopad natomiast ma być chłodny, ale za to nie są przewidywane nadmierne opady deszczu.

Pogoda pod koniec lata nas mocno rozczaruje? Prognoza długoterminowa [MAPY IMGW]

Ile kosztuje polskie piwo w Niemczech?