Kładka ojca Bernatka jako most miłości. Tony kłódek zakochanych
Kładka ojca Bernatka łącząca Kazimierz z Podgórzem została oddana do użytku w 2010 r. i niemal od razu przykuła uwagę zakochanych, którzy szybko uczynili z niej tzw. most miłości. Kłódki z inicjałami czy imionami krakowskich (i nie tylko) par zaczęły pojawiać się na barierkach jak grzyby po deszczu. W 2016 r. na kładce zainstalowano również rzeźby balansujące autorstwa wybitnego rzeźbiarza Jerzego Kędziory, co uczyniło ją miejscem jeszcze bardziej urokliwym i wyjątkowym, jednym z tych, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w mieście.
Polecany artykuł:
W ciągu 14 lat zakochani zawiesili na kładce kłódki o łącznej wadze blisko trzech ton. Jak podaje magistrat, w niektórych przypadkach, jeśli uczucie nie przetrwało próby czasu, zdarzyły się przypadki wyrywania symbolu miłości i tym samym uszkodzeń balustrad, które postanowiono w tym roku wymienić na stalowe pręty. W związku z remontem obiektu wszystkie kłódki zostały zdemontowane. Zgodnie z życzeniem mieszkańców nie trafią jednak na złom, a zostaną ponownie wykorzystane.
Z mostu miłości do ławki zakochanych. Jest pomysł na kłódki z kładki o. Bernatka
Zgodnie z wolą mieszkańców Krakowa kłódki zakochanych już wkrótce dostaną drugie życie. Zostaną użyte do stworzenia ławki miłości, która stanie nieopodal figury smoka romantyka przy kładce o. Bernatka. Za projekt będą odpowiedzialni inżynierowie z Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz przyszli architekci z II roku architektury Politechniki Krakowskiej. Obecnie trzystu studentów tworzy swoje koncepcje ławeczki. Następnie jury wybierze pięćdziesiąt z prac, spośród których dziesięć trafi do finału. Te zostaną wyświetlone w formie wizualizacji na kładce o. Bernatka. Na tym etapie decyzyjność zostanie oddana w ręce mieszkańców miasta, którzy wybiorą trzy najlepsze koncepcje. Projekt zwycięski poznamy natomiast w okolicach Walentynek w przyszłym roku. Data budowy ławeczki pozostaje jeszcze nieznana.