Wybory prezydenckie w USA 2024. Kamala Harris wysuwa się na prowadzenie
Już za kilkadziesiąt godzin dowiemy się, kto zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Walka o najwyższy urząd rozgrywa się między obecną wiceprezydent Kamalą Harris oraz byłym prezydentem Donaldem Trumpem. Według ostatnich sondaży to przedstawicielka Demokratów wysuwa się na prowadzenie. Zgodnie z wynikami badania opinii publicznej przeprowadzonymi na zlecenie CNN Harris ma bowiem nieznaczną przewagę nad kandydatem Republikanów (226 do 219 głosów). Wciąż jednak toczy się walka o głosy z tzw. stanów wahających się (swing states), tj. o elektorat Pensylwanii, Karoliny Północnej, Georgii, Michigan, Arizony, Wisconsin oraz Nevady. Przyszły prezydent USA musi zdobyć co najmniej 270 głosów, żeby objąć urząd.
W sytuacji, gdy władzę po Joe Bidenie przejmie Kamala Harris, jej mąż Douglas Emhoff "awansuje" z drugiego na pierwszego dżentelmena Stanów Zjednoczonych ( ang. the first gentleman of the United States) i będzie pierwszym w historii mężczyzną dzierżącym ten tytuł.
Kim jest Douglas Emhoff? Kariera męża Kamali Harris
Douglas Emhoff jest amerykańskim prawnikiem pochodzenia żydowskiego. Mąż Kamali Harris przyszedł na świat na Brooklynie, ale dorastał w New Jersey i w Kalifornii, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk prawnych na uczelni USC Gould School of Law w Los Angeles. W 2000 r. założył własną kancelarię, której klientami byli tacy giganci jak m.in. koncern farmaceutyczny Merck & Co oraz amerykańska sieć supermarketów Walmart. Aktualnie ze względu na możliwość konfliktu interesów Emhoff nie praktykuje zawodu, natomiast współpracuje z Centrum Prawniczym Uniwersytetu Georgetown, gdzie bywa na gościnnych wykładach.
Kamala Harris to druga żona Doglasa Emhoffa. W 1992 r. mężczyzna poślubił Kerstin Mackin, z którą ma dwójkę Colego i Ellę. Para rozwiodła się w 2008 roku. Harris i Emhoff zostali małżeństwem sześć lat później, 22 sierpnia 2014 r.
Douglas Emhoff ma żydowskie pochodzenie. Jego przodkowie mieszkali w Polsce
Douglas Emhoff jest nie tylko pierwszym w historii drugim dżentelmenem Stanów Zjednoczonych, ale także pierwszym żydowskim małżonkiem amerykańskiego prezydenta lub wiceprezydenta. To pochodzenie dla Emhoffa jest bardzo ważne. Jednym z obszarów jego działalności jako drugiego dżentelmen jest bowiem walka z antysemityzmem. 31 stycznia 2023 r. mężczyzna uczestniczył w międzywyznaniowym okrągłym stole w Centralnej Radzie Żydów w Niemczech. Kilka dni wcześniej przyleciał do Polski. Najpierw w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście Emhoff wraz z ocalałymi z Holokaustu odwiedził obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, gdzie złożył wieniec pod obozową „Ścianą Śmierci” i wziął udział w nabożeństwie żałobnym z udziałem ocalałych.
Kamala Harris z mężem Douglas Emhoff i prezydentem Joe Bidenem
Dwa dni później, 29 stycznia 2023 r. Emhoff zawitał do Gorlic w województwie małopolskim. Wizyta w tym mieście nie była przypadkowa - to właśnie z Gorlic pochodzili pradziadkowie pierwszego dżentelmena, którzy na początku XX wieku wyemigrowali do USA. Na liście odwiedzonych miejsc znalazły się wówczas te związane z historią społeczności żydowskiej, m.in. Dworu Karwacjanów i Gładyszów, oraz miejsca pamięci. Jak podaje serwis gorlicenaszemiasto.pl, Emhoff podkreślił, jak ważna jest znajomość swoich korzeni:
To ważne, by wiedzieć, skąd się pochodzi. Dziękuję za kultywowanie pamięci o społeczności żydowskiej, która niegdyś tu mieszkała - powiedział drugi dżentelmen USA.