Jak zmieniło się Małe Paderevianum?
Gmach zaprojektowany przez Andrzeja Lipskiego i Konrada Wierzbickiego został oddany do użytku w latach 70. ubiegłego wieku. Budynek był wyłączony z użytkowania i od 2014 roku czekał na remont, który ruszył w maju 2021 roku. Prace miały trwać rok, ale z uwagi na stan konstrukcji wydłużono początkowy termin.
- Z dawnego Małego Paderevianum został właściwie goły szkielet. Przedmiotem inwestycji była przebudowa, rozbudowa i nadbudowa oraz zmiana sposobu użytkowania trzech ostatnich kondygnacji z funkcji mieszkalnej na naukowo-dydaktyczną. Budynek został dostosowany do obowiązujących przepisów w zakresie wymagań ochrony przeciwpożarowej, warunków sanitarno-higienicznych czy bezpieczeństwa i higieny pracy. Dziś w obiekcie trwają ostatnie odbiory i prace porządkowe – informuje Bartosz Skorupa, kierownik Działu Inwestycji Budowalnych UJ.
Obiekt przeszedł całkowitą metamorfozę. Zyskał szklano-aluminiową fasadę, elementy dekoracyjne, szyb windowy i żelbetową klatkę schodową. Remont objął też termomodernizację, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, oraz wymianę oświetlenia.
- Wkrótce do zmodernizowanego Małego Paderevianum przeniosą się studenci i pracownicy Instytutu Filologii Klasycznej oraz Instytutu Językoznawstwa, Przekładoznawstwa i Hungarystyki. Każda z kondygnacji oznaczona jest innym kolorem. Na parterze budynku urządzono największą salę wykładową oraz bibliotekę z czytelnią, której większość magazynów znajduje się w piwnicach – czytamy na stronie internetowej uniwersytetu.
Na pierwszym i drugim piętrze powstały mniejsze sale seminaryjne i wykładowe z nowoczesnym nagłośnieniem, interaktywnymi tablicami i automatycznymi roletami.
- Oddanie do użytku zmodernizowanego Małego Paderevianum oznacza zakończenie budowy i przebudowy całego kompleksu budynków mieszczących się u zbiegu ulicy Krupniczej i alei Mickiewicza. Powstał w ten sposób kampus filologiczny składający się z czterech budynków, w którym od nowego semestru będzie się uczyć ponad 3000 studentów - mówi dr hab. Władysław Witalisz, prof. UJ.
Całość inwestycji pochłonęła około 13 milionów złotych.