Program Karty Krakowskiej od początku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. W lipcu 2018 roku wniosek o kartę zgłosiło ponad 60 tysięcy osób. A w sierpniu ponad 30 tysięcy. Teraz w Krakowie Kartę Krakowską ma ponad 250 tysięcy osób. I jak mówią pracownicy MPK - mieszkańcy cały czas składają kolejne wnioski.
Posiadacze Karty Krakowskiej mogą taniej podróżować komunikacją miejską. Ten przywilej został wprowadzony na samym początku programu i cieszy się bardzo dużą popularnością.
Jak była wprowadzana Karta, na samym początku, to ktoś kto ją posiadał mógł kupić bilet miesięczny na komunikacje miejską za 72 złote. Teraz jest jeszcze taniej. Osoby, które nie mają karty płacą za bilet aż 106 złotych miesięcznie. Natomiast Ci co ją mają - tylko 69 złotych. To bardzo duża zniżka, dlatego zainteresowanie jest tak ogromne - mówi Marek Gancarczyk z krakowskiego MPK
Dwa lata temu do programu Karty Krakowskiej przystąpiło tylko kilkanaście instytucji. W tym momencie w programie jest ponad sto różnych miejsc. Dla mieszkańców oznacza to ulgi w muzeach, kawiarniach czy sklepach.
Cały czas zachęcamy żeby dołączyć do programu, bo lista jest otwarta. Mamy różne kategorie na przykład kulturę, edukację, sport, zakupy. Z ulg można korzystać też w wielu miejskich instytucjach. Chociażby w Muzeum Krakowa. Na liście jest też Muzeum Narodowe - mówi Elżbieta Kois-Żurek z Urzędu Miasta Krakowa
Każdy partner programu sam ustala zniżki jakie oferuje mieszkańcom Krakowa. Wystarczy wybrać się do miejsca z listy i pokazać kartę. Wtedy naliczana jest ulga.
My w programie jesteśmy od początku. W Muzeum Narodowym obowiązuje 20 procent zniżki na wystawy stałe. Wystarczy pokazać kartę w kasie - mówi Dominik Budny z Muzeum Narodowego w Krakowie
W Krakowie Kartę Krakowską posiada ponad 250 tysięcy osób. Trzeba pamiętać, że po roku karta traci ważność i trzeba ją przedłużyć przez aplikację lub w mobilnym punkcie. Dotyczy to głównie osób, które nie są zameldowane w Krakowie.