Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Ekspert nie ma dobrych wiadomości

2020-10-07 9:36

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Kiedy przestaniemy nosić maseczki i znów będziemy żyć jak dawniej? Niestety nie mam dobrych informacji. Według prof. Krzysztofa Pyrcia wirusologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, musimy uzbroić się w cierpliwość.

stop covid

i

Autor: Pixaby/ Creative Commons Polacy CHCĄ OGRANICZEŃ dla niezaszczepionych. Popiera to spora grupa osób!

Spis treści

  1. Kiedy koniec pandemii koronawirusa?
  2. Kiedy pandemia koronawirusa się skończy?
  3. Pandemia koronawirusa skończy się za dwa lata?

Kiedy koniec pandemii koronawirusa?

Pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa w Polsce potwierdzono 4 marca 2020 roku. Od tamtego momentu codziennie notujemy zakażenia COVID-19 w kraju. Ostatnio ich liczba znacznie wzrosła. Przekroczyliśmy nawet wskaźnik 2 tys. przypadków. W Polsce mają zostać wprowadzone dodatkowe obostrzenia. Będą też większe restrykcje, jeśli chodzi o noszenie maseczek.

Kiedy pandemia koronawirusa się skończy?

Niestety nadchodzące tygodnie nie napawają optymizmem. W Polsce zaczyna się sezon jesienno-zimowy, a to oznacza, że będziemy mieć jednocześnie pandemię koronawirusa oraz grypę. Dlatego tak ważne jest, żeby dbać o swoje samopoczucie, ale również stosować się do zasad sanitarnych: zachowanie dystansu, częste mycie rąk, noszenie maseczki.

Wiele osób zastanawia się, jednak kiedy pandemie koronawirusa się skończy. Jeśli wierzyć ekspertom, to nie mamy dobrych wieści. Jak podkreśla prof. Krzysztof Pyrć w rozmowie z "Rzeczpospolitą", konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość.

Sonda
Co sądzisz o nowych obostrzeniach?

Pandemia koronawirusa skończy się za dwa lata?

Wirusolog z UJ zaznacza, że pandemie zwykle trwają dwa lata.

Można powiedzieć, że właśnie tyle, ale czynimy spory wysiłek, by tę dynamikę zmienić. Dzięki temu nie będzie to - miejmy nadzieję - powtórka sprzed stu lat. Zobaczymy, jak ta dynamika będzie wyglądała, to się okaże. Miejmy nadzieję, że pojawi się szczepionka i inne czynniki, które obniżą śmiertelność - powiedział Pyrć.

Ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego dodał również, że złe jest to, iż wiele środowisk ignoruje koronawirusa.

Matematyka jest jednak zabójcza. COVID przebił największych zabójców, czyli malarię, wirus HIV, a nie dotarliśmy jeszcze do końca roku. Ignorowanie zagrożenia wydaje mi się jednym z zagrożeń tej jesieni – stwierdził wirusolog.

Radomscy uczniowie zbudowali pojazd na energię słoneczną
Posłuchaj o migrenie i poznaj 10 rad, jak skutecznie walczyć z chorobą. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.