Kraków. Trwa remont ul. Kościuszki. Kiedy koniec prac?
Remont ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki wciąż powoduje liczne utrudnienia dla mieszkańców Krakowa. Na tej pierwszej ruch został wznowiony, choć jest realizowany jako przejazd przez plac budowy. Nadal pozostaje jednak wyłączony ruch tramwajowy od filharmonii do Salwatora. Wszystko przez wciąż trwający remont ul. Kościuszki, jak deklaruje magistrat – pierwszy z tak głęboką ingerencją w jej strukturę. Ulica finalnie ma zyskać nową infrastrukturę techniczną w postaci kanałów technologicznych, pełnego podpięcia kamienic do kanalizacji odpadowej, nowoczesnego odwodnienia torowiska i rozbudowy sieci ciepłowniczej oraz wodociągowej. Przebudowie poddano również most na Rudawie.
Polecany artykuł:
Tak szeroki zakres prac przy ul. Kościuszki wymagał wcześniejszego zaprojektowania i uzyskania stosownych zgód. Jeśli chodzi o wygląd przyszłej ulicy, projektant nie działał tu w próżni. W swojej pracy opierał się między innymi na katalogu nawierzchni dla poszczególnych dzielnic Krakowa określonym w „Standardach infrastruktury pieszej miasta Krakowa”. W wypadku trotuarów na ul. Kościuszki nie bez znaczenia jest tu także opinia konserwatora zabytków, stąd chodniki na ul. Kościuszki są wykonywane z płyt betonowych, w rozmiarze 50 x 50 cm w kolorze szarym – pisze magistrat.
Na prośbę strony społecznej oraz rady dzielnicy ZDMK przeanalizował ewentualną możliwość wymiany płyt na kostkę. Jak się okazuje, na obecnym etapie prac wiązałoby się to z licznymi komplikacjami.
Obecnie prace brukarskie na ul. Kościuszki (stan na połowę października 2024 r.) są zaawansowane w 10–15 proc. Mają trwać do końca listopada. Zrywanie gotowej nowej nawierzchni i zastępowanie jej nową wiązałoby się za złym odbiorem społecznym takiej sytuacji. Ewentualna zamiana płyt betonowych na kostkę to także wydłużenie prac budowlanych przy przebudowie ul. Kościuszki o kolejne kilka miesięcy – najpewniej do kwietnia 2025 r. Prawdopodobnie spowodowałoby to roszczenia finansowe wykonawcy, w wysokości ok. 440 tys. zł netto oraz dodatkowe koszty pośrednie, wynikające z ewentualnego wydłużonego terminu realizacji prac – informuje urząd.
Jak czytamy, zmiana płyt na kostkę wiązałaby się również ze złamaniem ustawy Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z umową, przebudowa ul. Zwierzynieckiej i ul. Kościuszki ma termin zakończenia ustalony na 16 grudnia 2024 r.