Krupówki z dawnych lat. Teraz deptak znany na cały świat, kiedyś... ścieżka
Początkowo trakt, który obecnie nazywamy "Krupówkami", był "Drogą do Kuźnic". Łączył wieś z zakładem hutniczym w Kuźniach i w niczym nie przypominał dzisiejszego deptaka - był najzwyklejszą ścieżką.
Około roku 1870 roku Krupówki stały się regularną ulicą. W dolnej części Krupówek zaczęto stawiać domy - m.in. chałupy Gąsienicy Staszeczka, Bachledy Curusia czy Kuby Kołodzieja. Tatry stawały się destynacją wielu turystów, budowano sanatoria, zakłady lecznicze i domy wypoczynkowe dla przyjezdnych. Wielki rozwój Krupówek przypada na drugą połowę XX wieku. Wtedy to zaczęły się tam pojawiać wille w stylu szwajcarskim.
W okresie II wojny światowej nazwa „Krupówki” została zmieniona na Hauptstrasse. Niemcy nazywali cały region „rajem narciarzy”, dzięki czemu nie został on zrujnowany aż tak bardzo, jak pozostałe części kraju.
Podobnie było w okresie PRL. Rządzący zdawali sobie doskonale sprawę jak charakterni są górale. Z tego też powodu rola władzy ograniczała się do kilku wybranych aspektów życia. Sama ulica w tym czasie prężnie się rozwijała i swoim wyglądem przypominała bardzo tę, którą znamy obecnie.
Dzisiaj ulica Krupówki stanowi centrum życia towarzyskiego Tatr. Mnóstwo straganów, restauracji, kawiarni - a wszystko stworzone na folklorystyczną modłę - przyciągają rokrocznie tłumy turystów. To jeden z głównych punktów wycieczki na Podhale.
"Krupówki" liczą obecnie tysiąc sto metrów. Nazwa ulicy pochodzi od polany Krupówki, przez którą trakt ten przebiega. Polana znajdująca się mniej więcej w jej centralnej części należała niegdyś do rodziny Krupowskich.
Tak wyglądały Krupówki prawie sto lat temu. Niesamowite stare zdjęcia
Archiwalne fotografie pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego; są datowane na lata 20. i 30. XX wieku.