Historia hotelu "Cracovia". To krakowska perła modernizmu
Hotel "Cracovia" jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków modernistycznych w Krakowie. Wybudowany w latach 1960-65 gmach był inwestycją Polskiego Biura Podróży „Orbis”, które do 2011 r. prowadziło w nim hotel. Swego czasu był to jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów noclegowych w kraju. Pięciopiętrowy budynek był przygotowany na przyjęcie ponad pięciuset gości, którzy mogli korzystać m.in. z restauracji, kawiarni, sali konferencyjnej oraz kasyna. Krakowski hotel dwukrotnie "zagrał" też w filmie - w 1967 r. w "Jowicie", a następnie w 1994 r. w "Spisie cudzołożnic".
2011 r. to ważna data w historii "Cracovii" z dwóch względów. W kwietniu obiekt został bowiem wpisany do gminnej oraz do wojewódzkiej ewidencji zabytków, a następnie w czerwcu zakończył działalność i jeszcze w tym samym trafił w ręce nowego właściciela - spółki Echo Investment. W 2016 r. budynek nabył Skarb Państwa i w ten sposób znalazł się w posiadaniu Muzeum Narodowego w Krakowie, które ma konkretne plany wobec zabytkowego gmachu.
Z hotelu w instytucję kultury. W "Cracovii" powstanie Muzeum Architektury i Designu
Od 25 listopada do 20 grudnia ubiegłego roku trwały konsultacje w sprawie planowanej przebudowy Hotelu "Cracovia", nad którym pieczę sprawuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Zgodnie z planami instytucji w budynku ma mieć swoją siedzibę Muzeum Architektury i Designu. Mieszkańcy miasta mogli zabierać głos w tej sprawie przez kilka tygodni, wypełniając ankiety i biorąc udział w specjalnie organizowanych spotkaniach. Jak się okazało, konsultacje były bardzo owocne, a pomysł MNK znalazł poparcie wśród osób zainteresowanych dalszymi losami hotelu "Cracovia":
Konsultacje dobiegły końca. Wnioski są jednoznaczne. Wszyscy uczestnicy popierają pomysł budowy w tym miejscu muzeum, instytucji publicznej poświęconej designowi, architekturze i Krakowowi. Temu, który współtworzy to miejsce, czyli mowa jest o najbliższym otoczeniu, o partycypacyjnych projektach (...) Udział w konsultacjach brały osoby w różnym wieku, z różnych grup społecznych, z różnych środowisk i myślę, że to było też bardzo ważne, że właśnie tak szeroka recepcja tej konsultacji nastąpiła - mówił podczas briefingu prasowego Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Muzeum Narodowe w Krakowie rozpocznie teraz proces poszukiwania środków finansowych potrzebnych do realizacji inwestycji. Za projekt Muzeum Architektury i Designu odpowiada biuro architektoniczne “Lewicki &Łatak”. Zgodnie z uwagami mieszkańców pomieszczenia na parterze budynku, w których obecnie znajdują się sklepy, lokale usługowe i showroom, będą służyły do realizacji różnych aktywności obywatelskich.