Ministerstwo Edukacji i Nauki sprawdziło jak krakowskie uczelnie wydają pieniądze. Chodzi o zwiększone subwencje na działalność naukową w ramach konkursu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza. Beneficjentami w Krakowie są między innymi Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Jagielloński. Ten drugi otrzymuje rocznie 70 milionów złotych między innymi na rozwój nauk biologicznych.
Zainwestowano w zakup nowoczesnej aparatury i została powołana już pierwsza pracownia, metabolomiczna, która służy czterem jednostkom uniwersyteckim, które prowadzą badania biologiczne - mówi Prorektor UJ Piotr Kuśtrowski.
AGH pobiera nieco mniejszą dotację - 50 milionów i zużywa ją na przykład na rozwój centrum obliczeniowego Cyfronet, które prowadzi badania COVID-owe.
Warto tutaj wspomnieć o na przykład badaniach, które wspierają symulacje produkcji i wytwarzania szczepionek, badania antyciał. To wszystko jak się okazuje wymaga nie tylko pracy nad mikroskopem, biologów, medyków, ale również pracy informatyków - mówi Prorektor AGH Marek Gorgoń.
W sumie beneficjentami ministerialnego konkursu jest 20 polskich uczelni, które otrzymują zwiększone subwencje w wysokości od 2 do 10 procent. Cały projekt opiewa na kwotę około pół miliarda złotych rocznie.