Koronawirus, a kina: czy grozi im zamknięcie?
Tego, że pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na wiele dziedzin życia codziennego, nie trzeba nikomu tłumaczyć. A jak to wygląda w przypadku kultury i handlu? Przypomnijmy, że w marcu m.in. kina, teatry, galerie handlowe po wprowadzeniu ogólnopolskiego lockdown'u zostały zamknięte. Obiekty wznawiały działanie stopniowo. Jednak nie są już tak chętnie uczęszczane, jak przed pandemią.
Polecany artykuł:
Czy kina w Polsce zostaną zamknięte?
Jak podają badania zrealizowane na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, z wizyt w kinie czy teatrze zrezygnowało aż 47 proc. Polaków. Dużo częściej decydujemy się na domowe seanse. Przykładowo Netflix, pomiędzy sierpniem 2019, a sierpniem 2020 zyskał 2,16 mln użytkowników. To wzrost o 74,3 proc. I nic nie zapowiada na to, by ta tendencja miała się zmienić.
Restauracje zamykają się przez koronawirusa
Straciły jednak nie tylko kina, ale również galerie handlowe oraz obiekty gastronomiczne. Te pierwsze odwiedza o 20-30 proc, mniej osób, a 47 proc. znacznie ograniczyło robienie tam zakupów.
Jeśli chodzi o restauracje - to notują one o 46 proc. mniej gości. Co drugi ankietowany przyznaje, że "na mieście" je dużo rzadziej niż przed pandemią. Wiele restauracji już zostało zamkniętych. W lipcu zadłużonych było 7,5 proc. firm prowadzących działalność gastronomiczną, a kwota ich zobowiązań wynosiła ponad 687 mln zł.
Z kolei obiekty sportowe mają już niemal 116 mln zaległości.
Kuleje także turystyka. Przykładowo Kraków, jedno z najbardziej popularnych miejsc w Polsce nie pamięta tak słabego sezonu.
Turystyczne podsumowanie wakacji - najstarsi krakowiacy nie pamiętają tak nieudanego lata
Wyraźnie widać, że w ostatnim czasie wszyscy zachowujemy się inaczej. Po części bierze się to z obaw o własne bezpieczeństwo i ryzyko zarażenia, ale także z troski o nie do końca pewną sytuację domowych budżetów. Swoje robi rosnąca liczba zachorowań na COVID-19 oraz chęć ograniczania wydatków nawet na wszelki wypadek, bo gospodarka przecież ma się nie najlepiej. Dwie trzecie badanych osób mówi, że koncentruje się dziś na zaspokajaniu elementarnych potrzeb, ogranicza wyjazdy i wszelkiego rodzaju ekstrawagancje – zwraca uwagę cytowany prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.
Jaka jest przyszłość kin, teatrów czy restauracji w Polsce? Na ten moment ciężko to stwierdzić. Pandemia koronawirusa w kraju ma się w najlepsze. W czwartek, 24 września zanotowaliśmy rekord zakażeń - 1136. A może być jeszcze gorzej. Przed nami bowiem jesień i zima, a wraz z nimi sezon zachorowań na grypę.