Kładka Kazimierz-Ludwinów może wykreślić Kraków z listy miast UNESCO? Urząd Miasta odpowiada

2025-07-25 14:55

Czy Kraków straci status miasta UNESCO? Radny Łukasz Maślona nagłośnił stanowisko dyrektora UNESCO w sprawie budowanej obecnie kładki Kazimierz-Ludwinów, który zwrócił uwagę na fakt, że obiekt może ingerować w przestrzeń historycznego centrum miasta i domaga się wstrzymania budowy. W odpowiedzi Urząd Miasta Krakowa zlecił wykonanie ekspertyzy, która następnie zostanie skierowana do przedstawicieli UNESCO.

Budowa kładki Kazimierz-Ludwinów w Krakowie

i

Autor: ZIS Kraków

Spis treści

  1. Kraków straci status miasta UNESCO? Budowa kładki Kazimierz-Ludwinów może być dla miasta problemem
  2. Urząd Miasta Krakowa odpowiada UNESCO. Zlecono analizę budowy kładki Kazimierz-Ludwinów
  3. Stanowisko UNESCO nie wstrzymuje budowy kładki Kazimierz-Ludwinów w Krakowie

Kraków straci status miasta UNESCO? Budowa kładki Kazimierz-Ludwinów może być dla miasta problemem

Krakowski radny Łukasz Maślona nagłośnił sprawę budowy kładki Kazimierz-Ludwinów w kontekście utrzymania przez Kraków status miasta UNESCO. Przedstawiciel klubu Kraków dla Mieszkańców wskazał we wpisie na Facebooku, że ten problem pojawił się już rok temu, kiedy aktywiści i aktywistki z ruchu "Bulwar to my" ostrzegali, że budowa tego obiektu może stanowić problem. Na czym on dokładnie polega? Dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO skierował do władz miasta dokument, w którym wskazuje, że budowa kładki może ingerować w przestrzeń historycznego centrum Krakowa, które jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i w związku z tym wezwał urzędników do wstrzymania prac. Przypomnijmy, że na obecnym etapie prace są bardzo zaawansowane, a szkielet kładki zdążył już niemal w całości wyrosnąć nad miastem.

— Kraków utraci status miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Rok temu Prezydent Aleksander Miszalski przekonywał, że to jedynie fakenews. Teraz okazało się, iż jest to realne zagrożenie! Jak informują mieszkańcy z komitetu Bulwar to My! władze miasta otrzymały pisma nakazujące wstrzymanie prac nad budową kładki Kazimierz-Ludwinów do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Mówiliśmy o tym ryzyku z mieszkańcami wielokrotnie — ostatni raz w lipcu zeszłego roku na sesji Rada Miasta Krakowa. Wtedy wszyscy przekonywali, że sytuacja jest pod kontrolą, a "obawy mieszkańców (...) są bezpodstawne" — przekazał radny Łukasz Maślona na Facebooku.

Kraków Radio ESKA Google News

Urząd Miasta Krakowa odpowiada UNESCO. Zlecono analizę budowy kładki Kazimierz-Ludwinów

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Krakowa z prośbą o wystosowanie stanowiska w sprawie budowy kładki Kazimierz-Ludwinów w kontekście możliwości utracenia przez Kraków statusu miasta dziedzictwa UNESCO. Jak poinformowała nas Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego UMK przekazała nam, że urząd podjął działania w tej sprawie. Zlecono wykonanie analizy oddziaływania inwestycji na dziedzictwo światowe UNESCO, którą przeprowadzą naukowcy i naukowczynie z Politechniki Krakowskiej. Dokument ma powstać do końca września, a następnie zostanie przekazany do oceny organom doradczym UNESCO.

— Gmina Miejska Kraków, reprezentowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich, rozpoczęła opracowanie analizy krajobrazowej dotyczącej inwestycji „Budowa kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę Kazimierz–Ludwinów”. Działania te są odpowiedzią na pismo Generalnej Konserwator Zabytków Bożeny Żelazowskiej, która 18 kwietnia 2025 r. przekazała Prezydentowi Miasta Krakowa list Dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO Lazare Eloundou Assomo. Korespondencja wpłynęła do ZIM 23 kwietnia 2025 r. We wskazanej korespondencji Generalna Konserwator Zabytków zwróciła się z prośbą o przygotowanie oceny oddziaływania inwestycji na dziedzictwo światowe UNESCO wraz z aktualną dokumentacją projektową. Miasto, po konsultacjach z Małopolską Wojewódzką Konserwator Zabytków Katarzyną Urbańską, Miejskim Konserwatorem Zabytków w Krakowie Jerzym Zbiegieniem oraz ekspertami z Politechniki Krakowskiej, ustaliło zakres rzeczowy wymaganego opracowania i zleciło Politechnice Krakowskiej przygotowanie analizy krajobrazowej dla zamierzenia inwestycyjnego pod nazwą „Budowa kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę „Kazimierz-Ludwinów” przy uwzględnieniu wprowadzonych zmian projektowych w zakresie konstrukcji podpór, pomostów, najazdów oraz w zagospodarowaniu terenu wraz z oddziaływaniem na strefę UNESCO. Termin opracowania analizy krajobrazowej dla kładki, wraz z oddziaływaniem na strefę UNESCO, to 30 września 2025 r. Następnie wszystkie wymagane materiały zostaną przekazane do analizy organom doradczym UNESCO za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego — przekazała nam Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

QUIZ: Krakowskie kurioza i ciekawostki. Jak dobrze znasz dziwne i śmieszne krakoskie problemy?
Pytanie 1 z 10
O sprawie krakowskiego laguna słyszała cała Polska. Czym okazał się być ten niebezpieczny "zwierz", znaleziony na drzewie?

Stanowisko UNESCO nie wstrzymuje budowy kładki Kazimierz-Ludwinów w Krakowie

Jak wskazuje w stanowisku przedstawicielka UMK — tocząca się obecnie wymiana korespondencji z dyrektorem UNESCO nie wstrzymuje prac budowlanych. Podkreślono, że inwestycja ma odpowiednie zezwolenia i na wczesnym etapie zostały wprowadzone zmiany, mające na celu zaprojektowanie kładki w taki sposób, aby jak najmniej ingerowała w przestrzeń historycznego centrum Krakowa.

— Warto przy okazji przypomnieć, że już na wcześniejszym etapie inwestycji wprowadzono istotne zmiany w projekcie kładki, które przez projektanta zostały zakwalifikowane jako nieistotne z punktu widzenia prawa budowlanego, i zrobiono to właśnie po to, aby ograniczyć ingerencję w otoczenie, szczególnie w obszarze chronionym UNESCO (obniżenie ramp i konstrukcji od strony Kazimierza o około 2 m). Ponadto inwestycja była i jest na bieżąco konsultowana z Wojewódzką Konserwator Zabytków, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Tocząca się obecnie korespondencja z UNESCO, na potrzeby której przygotowywane jest dodatkowe opracowanie dot. analizy krajobrazowej dla kładki, nie wstrzymuje prac budowalnych, które prowadzone są zgodnie z ważnym pozwoleniem konserwatorskim oraz ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę — przekazała nam Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

To najlepsze osiedle do życia w Krakowie według AI. Jest w ścisłym centrum miasta, a panuje tu wyjątkowy spokój:

Kraków: nowa kładka nad Wisłą połączyła dwa brzegi rzeki