Klasztor kamedułów na Bielanach w Krakowie. Mnisi żyją tam od ponad 400 lat
Klasztor kamedułów na Bielanach w Krakowie, czyli Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to obiekt położony na Srebrnej Górze, w otoczeniu Lasu Wolskiego, ufundowany jeszcze w 1604 roku. Rok wcześniej mnichów do Polski sprowadził marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski – informuje oficjalny portal turystyczny województwa małopolskiego. Jak czytamy, Erem Srebrnej Góry zbudowano w latach 1604-1630, według projektu najlepszych włoskich architektów. Bywali tam m.in. polscy królowie - Władysław IV Waza, Jan II Kazimierz, a także Jan III Sobieski. Portal podaje, że w skład obiektu wchodzą m.in. kościół, dwa dziedzińce oraz jedenaście kaplic i krypty, w której na 100 lat zamurowywane są szczątki zmarłych zakonników, które po mumifikacji przenosi się do zbiorowego grobowca. Co ciekawe, Erem Srebrnej Góry w Krakowie i Erem w Bieniszewie to ostatnie dwie czynne pustelnie kamedułów w Polsce – podaje Kongregacja Eremitów Kamedułów Góry Koronnej.
Centrum życia każdego mnicha stanowi pojedynczy domek-pustelnia. Wspólnie spotykają się jedynie podczas Mszy Świętej, sprawowania Liturgii godzin oraz w wyjątkowe okazje, na wspólnie spożywanych w refektarzu posiłkach. Praca, modlitwa, lektura, kontemplacja, pokuta, post, samotność, zachowywanie milczenia mają służyć pełnemu zjednoczeniu z Bogiem. Biały habit kamedulski składa się z tuniki, szkaplerza z kapturem, pasa oraz obszernego płaszcza. Mnisi żyją w domkach pustelniczych z niewielkim ogródkiem. Domki wyposażone są jedynie w niezbędne przedmioty. Kameduli mają zakaz odwiedzania się. Dla mnichów niezwykle ważna jest cisza i skupienie. Ciszę gwarantuje całkowity brak do mediów .Posiłki jadają w samotności. Na wspólny posiłek zbierają się wspólnie tylko kilka razy w ciągu roku – czytamy na stronie klasztoru na Bielanach.
Kongregacja Eremitów Kamedułów Góry Koronnej posiada zaledwie dziewięć klasztorów na całym świecie, w których przebywa około 60 mnichów – czytamy.