Ciekawostki

W Polsce są tylko dwa takie klasztory. W jednym z nich zakonnicy mieszkają od ponad 400 lat [ZDJĘCIA]

2024-02-02 15:29

Klasztor kamedułów na Bielanach w Krakowie, a formalnie Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to miejsce, które od wieków budzi ciekawość mieszkańców stolicy Małopolski. Położona na Srebrnej Górze świątynia od ponad 400 lat jest domem dla mnichów, żyjących według surowych zasad opartych na regule św. Benedykta. Jak wygląda życie codzienne w klasztorze?

Klasztor kamedułów na Bielanach w Krakowie. Mnisi żyją tam od ponad 400 lat

Klasztor kamedułów na Bielanach w Krakowie, czyli Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to obiekt położony na Srebrnej Górze, w otoczeniu Lasu Wolskiego, ufundowany jeszcze w 1604 roku. Rok wcześniej mnichów do Polski sprowadził marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski – informuje oficjalny portal turystyczny województwa małopolskiego. Jak czytamy, Erem Srebrnej Góry zbudowano w latach 1604-1630, według projektu najlepszych włoskich architektów. Bywali tam m.in. polscy królowie - Władysław IV Waza, Jan II Kazimierz, a także Jan III Sobieski. Portal podaje, że w skład obiektu wchodzą m.in. kościół, dwa dziedzińce oraz jedenaście kaplic i krypty, w której na 100 lat zamurowywane są szczątki zmarłych zakonników, które po mumifikacji przenosi się do zbiorowego grobowca. Co ciekawe, Erem Srebrnej Góry w Krakowie i Erem w Bieniszewie to ostatnie dwie czynne pustelnie kamedułów w Polsce – podaje Kongregacja Eremitów Kamedułów Góry Koronnej.

Centrum życia każdego mnicha stanowi pojedynczy domek-pustelnia. Wspólnie spotykają się jedynie podczas Mszy Świętej, sprawowania Liturgii godzin oraz w wyjątkowe okazje, na wspólnie spożywanych w refektarzu posiłkach. Praca, modlitwa, lektura, kontemplacja, pokuta, post, samotność, zachowywanie milczenia mają służyć pełnemu zjednoczeniu z Bogiem. Biały habit kamedulski składa się z tuniki, szkaplerza z kapturem, pasa oraz obszernego płaszcza. Mnisi żyją w domkach pustelniczych z niewielkim ogródkiem. Domki wyposażone są jedynie w niezbędne przedmioty. Kameduli mają zakaz odwiedzania się. Dla mnichów niezwykle ważna jest cisza i skupienie. Ciszę gwarantuje całkowity brak do mediów .Posiłki jadają w samotności. Na wspólny posiłek zbierają się wspólnie tylko kilka razy w ciągu roku – czytamy na stronie klasztoru na Bielanach.

Kongregacja Eremitów Kamedułów Góry Koronnej posiada zaledwie dziewięć klasztorów na całym świecie, w których przebywa około 60 mnichów – czytamy.

QUIZ. Jak wiele wiesz o Małopolsce? Pytania dla zapalonych podróżników

Pytanie 1 z 12
1. Z iloma województwami graniczy woj. małopolskie?
Express Biedrzyckiej - Krzysztof KWIATKOWSKI