Klasztorek otwarty na nowo. To najstarsza część Muzeum Książąt Czartoryskich łącząca Pałac Czartoryskich z Arsenałem. Nazwa Klasztorek przypomina, że wcześniej to miejsce należało do sąsiedniego klasztoru Pijarów. W Klasztorku znajduje się ok. 1800 przedmiotów, w tym między innymi: krzesło Szekspira, pióro Woltera czy.. suchar Napoleona.
Jest tutaj też niezłe malarstwo, w tym obrazy Aleksandra Orłowskiego, protegowanego Czartoryskich, który specjalizował się w malowaniu jeźdźców egzotycznych. Mamy też fragmenty predelli ołtarza z XIV wieku. Urzekające urodą są także wyroby neośredniowiecznego rzemiosła artystycznego - wymienia kuratorka ekspozycji Katarzyna Płonka- Bałus.
Otwarcie Klasztorka kończy wieloletni projekt jakim był remont, konserwacja i aranżacja Pałacu Książąt Czartoryskich, Arsenału i wspomnianego Klasztorka. Całość inwestycji kosztowała ponad 75 milionów złotych.
To jest odnowa fasady, którą widzimy wszyscy, ale też prowadzenie nowych instalacji wewnątrz, w tym klimatyzacyjnych. To też rekonstrukcja fragmentów zagubionych, takich jak szyb, podłóg historycznych, gablot. Także otwarcie dziedzińca, który teraz będzie jednym z najpiękniejszych w Krakowie - mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Muzeum Książąt Czartoryskich jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Do obejrzenia jest łącznie ponad 200 tysięcy eksponatów.