Murale w Cogiteonie. "To pomost między nauką a wyobraźnią"
W Małopolskim Centrum Nauki "Cogiteon" pojawiła się kolejna atrakcja - dwa murale autorstwa grafików firmy Medicine wykonane przez krakowskiego artystę Mikołaja Rejsa, z którym mieliśmy okazję rozmawiać. Obie prace zabierają nas w podróż po świecie wyobraźni i są pełne symbolicznych elementów, które zachęcają do zadawania pytań. Pierwszy z murali - "Dżungla w przyszłości" - skłania do refleksji nad ewolucją oraz wpływem urbanizacji na naturę. Jeż na lisie może być interpretowany jako obraz przedstawiający hipotetyczną symbiozę między gatunkami, natomiast aksolotle, endemiczny gatunek płaza występujący wyłącznie w dwóch jeziorach meksykańskich, w polskim ekosystemie może przypominać o migracjach zwierząt w dzisiejszym świecie. Ponadto "Dżungla w przyszłości" jest wyjątkowo interesująca wizualnie ze względu na użyte farby UV i specjalistyczne oświetlenie, które czynią ją multisensorycznym doświadczeniem.
Z kolei drugi mural przedstawia ryby zamieszkujące rzeki i jeziora Małopolski. Pływają one wokół łodzi podwodnej, która ma symbolizować Cogiteon jako miejsce naukowych odkryć i eksploracji. W tym projekcie podkreślona została unikatowość lokalnej przyrody, a także jej znaczenie w edukacji ekologicznej.
Murale w Cogiteonie są efektem partnerstwa publiczno-prywatnego, tj. powstały dzięki współpracy małopolskiego centrum z marką odzieżową Medicine. Firma od lat inwestuje w wielkoformatowe grafiki, które ozdabiają Kraków. To właśnie Medicine stoi za realizacją m.in. muralu Wisławy Szymborskiej przy ulicy Karmelickiej czy obraz Jerzego Nowosielskiego na murach bloku przy ul. Lotniczej 22.
Nowopowstałe murale w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon znajdują się w holu budynku przy ul. Stefana Steca 1 w Krakowie. Ze względu na usytuowanie w strefie niebiletowanej można ją podziwiać bezpłatnie, w godzinach otwarcia instytucji.
Murale w Cogiteonie są czymś więcej niż tylko ozdobą. To pomost między nauką a wyobraźnią. Dzięki specjalnemu oświetleniu i unikatowemu projektowi możemy mówić o graficznym teatrze, który dostępny jest w Cogiteonie. - zachwala pracę Mikołaja Rejsa, zachęcając do odwiedzin Oskar Błachut, rzecznik prasowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.