Kraków. Kolejne zanieczyszczenie Wisły? Korytem rzeki płynęła biała piana
Kilka dni temu informowaliśmy o zanieczyszczeniach w postaci ścieków, które dostały się do Wisły na wysokości stopnia wodnego Dąbie. Teraz we wspomnianym miejscu pojawiła się gęsta, biała piana, która spływa korytem rzeki, o czym poinformowali społecznicy.
Według obliczeń z państwowego monitoringu jakości wody w Wiśle na Przewozie, ostatnio nasycenie tlenem wyniosło 226%. Jest to przesłanka do tego, że mogło dojść do ogromnego zakwitu alg/fitoplanktonu w rzece przez eutrofizację spowodowaną emisją zanieczyszczeń biogennych, m.in. surowych ścieków – napisał w mediach społecznościowych Paweł Chodkiewicz, zaangażowany w ochronę lokalnych wód.
Jak czytamy, piana została również zauważona w okolicach stopnia wodnego Przewóz.
W ostatnim roku doszło na Wiśle do gwałtownych wahań lustra wody, pienienia, zanieczyszczeń, zatruć, zachodzi zatem potrzeba wprowadzenia stałego monitoringu Wisły, zamontowanego przynajmniej na stopniach wodnych dostępnego online 24/7, który pozwoli na szybką reakcję ze strony społecznej i służb – dodaje Paweł Chodkiewicz.
Do sprawy potencjalnego zanieczyszczenia Wisły odniósł się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie – Wody Polskie.
Pracownicy Wód Polskich podejmują wszelkie działania w sprawie piany, która pojawiła się poniżej stopnia Dąbie oraz Przewóz przy jednoczesnym wystąpieniu podwyższonych parametrów natlenienia wody i jej temperatury. Służby Wód Polskich podjęły działania we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Krakowie w celu ustalenia przyczyn tych zjawisk. Inspektorzy WIOŚ zostali skierowani na Stopień Wodny Dąbie i Przewóz w celu pobrania i analizy próbek wody. Oczekujemy na wyniki tych badań – czytamy w komunikacie.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie poinformował również o systematycznych badaniach wody w Wiśle, wykonywanych przez Centralne Laboratorium Badawcze, które sprawdzało rzekę (okolice stopnia wodnego Dwory) pod kątem obecności złotych alg – te nie zostały dotychczas wykryte.