Wiadomości

Zanieczyszczenie w Krakowie? Gęsta piana płynie korytem Wisły

2024-05-21 15:15

Zaledwie kilka dni temu do Wisły poniżej stopnia Dąbie w Krakowie wpływały ścieki. Teraz społecznicy informują o gęstej, białej pianie, która dostała się do wody. Według obliczeń monitoringu jakości wody w okolicach stopnia wodnego Przewóz nasycenie tlenem wyniosło 226 proc. Do sprawy odniósł się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który analizuje pobrane próbki wody.

Kraków. Kolejne zanieczyszczenie Wisły? Korytem rzeki płynęła biała piana

Kilka dni temu informowaliśmy o zanieczyszczeniach w postaci ścieków, które dostały się do Wisły na wysokości stopnia wodnego Dąbie. Teraz we wspomnianym miejscu pojawiła się gęsta, biała piana, która spływa korytem rzeki, o czym poinformowali społecznicy.

Według obliczeń z państwowego monitoringu jakości wody w Wiśle na Przewozie, ostatnio nasycenie tlenem wyniosło 226%. Jest to przesłanka do tego, że mogło dojść do ogromnego zakwitu alg/fitoplanktonu w rzece przez eutrofizację spowodowaną emisją zanieczyszczeń biogennych, m.in. surowych ścieków – napisał w mediach społecznościowych Paweł Chodkiewicz, zaangażowany w ochronę lokalnych wód.

Jak czytamy, piana została również zauważona w okolicach stopnia wodnego Przewóz.

W ostatnim roku doszło na Wiśle do gwałtownych wahań lustra wody, pienienia, zanieczyszczeń, zatruć, zachodzi zatem potrzeba wprowadzenia stałego monitoringu Wisły, zamontowanego przynajmniej na stopniach wodnych dostępnego online 24/7, który pozwoli na szybką reakcję ze strony społecznej i służb – dodaje Paweł Chodkiewicz.

Do sprawy potencjalnego zanieczyszczenia Wisły odniósł się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie – Wody Polskie.

Pracownicy Wód Polskich podejmują wszelkie działania w sprawie piany, która pojawiła się poniżej stopnia Dąbie oraz Przewóz przy jednoczesnym wystąpieniu podwyższonych parametrów natlenienia wody i jej temperatury. Służby Wód Polskich podjęły działania we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Krakowie w celu ustalenia przyczyn tych zjawisk. Inspektorzy WIOŚ zostali skierowani na Stopień Wodny Dąbie i Przewóz w celu pobrania i analizy próbek wody. Oczekujemy na wyniki tych badań – czytamy w komunikacie.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie poinformował również o systematycznych badaniach wody w Wiśle, wykonywanych przez Centralne Laboratorium Badawcze, które sprawdzało rzekę (okolice stopnia wodnego Dwory) pod kątem obecności złotych alg – te nie zostały dotychczas wykryte.

Ścieki przy stopniu Dąbie w Krakowie