Zdaniem pana Mirosława, mieszkańca Łęgu, infrastruktura w tej części Czyżyn pozostawia wiele do życzenia, a o chodniku mówi się od lat.
Mieszkańcy czekają na te rozwiązania i podstawową infrastrukturę. Przede wszystkim, dzieci chodzące do Szkoły Podstawowej nr 156 nie będą przynosić błota do szkoły. Wielokrotnie było widać ubłocone dzieci stojące na przystanku, bo nie dało się inaczej przejść przez ten teren - ironizuje.
Podobnego zdania jest Anna Moksa, przewodnicząca Rady Dzielnicy XIV Czyżyny.
Ten chodnik jest bardzo potrzebny. Przy ul. Sołtysowskiej jest nowa przychodnia. Mieszkańcy Tomickiego nie mogą do niej dojść. Widzą ją z okien, ale muszą kombinować, dojeżdżać z przesiadką tramwajem i autobusem - wyjaśnia.
Pan Mirosław przyznaje, że nowy chodnik znacznie skróci spacery do i z Nowej Huty.
W linii prostej z ul. Sołtysowskiej do pl. Centralnego są 2 kilometry, ale żeby pokonać tę trasę trzeba przejechać 6 km - mówi.
W tym tygodniu przedstawiciele Rady Dzielnicy, Zarządu Zieleni Miejskiej, Zarządu Dróg Miasta Krakowa i wspólnoty mieszkańców bloku przy ul. Tomickiego byli na wizji w terenie, by sprawdzić, jakie są możliwości poprowadzenia chodnika.
Jest to ważne połączenie. Przy współpracy z radą dzielnicy sprawdzamy czy takie zadanie jest możliwe do wykonania. Jest dużo działek, to działki miejskie, ale nie wszystkie i musimy sprawdzić czy możemy je połączyć i poprowadzić po nich chodnik - wyjaśnia Łukasz Pawlik, wicedyrektor ZZM.
Okazuje się, że jedna z działek należy do wspólnoty. Anna Moksa stwierdza, że to nie zablokuje inwestycji.
Nawiązaliśmy kontakt i wspólnota wyraziła akces, że na swojej części wybuduje chodnik, który połączy się z „naszym” chodnikiem - przekonuje.
Nowy chodnik może zapoczątkować inwestycję zaplanowaną w dużo większej skali.
To będzie zalążek dla parku. Ten teren łączący Łąki Nowohuckie i ul. Sołtysowską i tutejszymi osiedlami, jest olbrzymim terenem zielonym, ta ścieżka byłaby pierwszym elementem mającego powstać parku - objaśnia Łukasz Pawlik.
Radni dzielnicowi chcą zapisać to zadanie w przyszłorocznym budżecie dzielnicy. Ma być realizowane w trybie dwuletnim, bo to spory koszt, który został oszacowany na 550 tys zł. Projektowany budżet miasta na 2021 rok przewiduje, że do Czyżyn trafi około 2 mln zł, z czego nieco ponad 1,5 mln, na zadania inwestycyjne.