Pukają do drzwi Polaków

i

Autor: Pexels

Kontrolerzy abonamentu RTV już pukają do drzwi Polaków. Co w przypadku, gdy ich nie wpuścimy?

2023-01-09 12:31

Abonament RTV musi raz w roku opłacić każdy, kto posiada telewizor lub radioodbiornik. Jeśli opłata nie wpłynie, trzeba liczyć się ze sporą karą. Obecnie pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej przeprowadzają w domach i mieszkaniach kontrole, które mają na celu sprawdzenie, czy Polacy stosują się do przepisów. Co w sytuacji, gdy nie zgodzimy się na przeprowadzenie kontroli?

Abonament RTV. Ile wynosi opłata? Dlaczego trzeba ją uiścić?

Jak poinformowała Poczta Polska, wysokość opłat abonamentowych w 2023 roku wynosi:

  • 8,70 zł miesięcznie za radioodbiornik (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł);
  • 27,30 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Warto wiedzieć, że użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2023 roku uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10% zniżki. Co ważne, jeśli nie zapłacimy, zostanie na nas nałożona kara finansowa w wysokości 30-krotności abonamentu. W 2023 roku to 261 zł za radio i za telewizor 819 zł.

Abonament RTV. Kontrolerzy pukają do drzwi i sprawdzają, czy płacimy 

Pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej (nie listonosze) rozpoczęli kontrole w domach, mieszkaniach oraz firmach. Zapewne wiele osób zastanawia się, co w sytuacji, gdy nie wpuścimy kontrolera? Okazuje się, że mamy pełne prawo nie zgodzić się na wizytę i nie wpuścić urzędnika do domu nawet jeśli wylegitymował się jako uprawniony do kontroli. Nie zostaniemy obciążeni za to żadną karą. Co jednak wtedy, gdy pracownik Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej przeprowadzi kontrolę i odkryje niezarejestrowany odbiornik, albo taki, za którego nie uiszczamy abonamentu?

- W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika. Po zakończeniu postępowania dowodowego wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji odbiornika (gdy strona nie dopełniła formalności rejestracji) oraz ustalająca opłatę za używanie niezarejestrowanego odbiornika lub odbiorników. Poczta Polska S.A. jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej - czytamy w informacji Poczty Polskiej.

Park Jalu Kurka w Krakowie

QUIZ. Te wiersze kułeś na blachę w szkole. Byłeś mistrzem recytacji? Rozpoznasz je po dwóch wersach?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. "Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała, Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała" to fragment: