Dodatek węglowy. Nie wszyscy dostali pieniądze
Dodatek węglowy - termin składania wniosków o to świadczenie upłynął 30 listopada. Rząd zapewniał, że ci, którzy złożyli je poprawnie, otrzymają pieniądze do końca 2022 roku. W rozmowie z rzecznikiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska usłyszeliśmy jednak, że "powinni dostać". W ustawie zaszła bowiem zmiana - nowelizacja wydłużyła okres rozpatrzenia wniosku o dodatek węglowy z 30 do 60 dni. Rządzący zapewniają, że chodziło o to, by dać dodatkowy czas gminom na zweryfikowanie wniosków niepewnych.
- Jeżeli okres od złożenia wniosku jest krótszy niż dwa miesiące, to nam zależało na tym, aby pieniądze były wypłacone do końca tego roku. Jeżeli mamy do czynienia z problematycznym wnioskiem, przy którym jest wymagane większe zainteresowanie ze strony gminy, czyli na przykład potrzebny jest wywiad środowiskowy, który utwierdzi gminę, że dodatek należy się danemu mieszkańcowi, okres wypłaty może być dłuższy niż do końca tego roku. Zalecane było wypłacenie do końca grudnia 2022, ale zdarzają się przypadki, że to niestety nie jest możliwe, bo trzeba na przykład dołączyć jakieś dokumenty. Nie mamy jeszcze pełnych danych dotyczących konkretnej liczby wniosków, ale mogę powiedzieć, że na początku było ich kilka milionów - powiedział nam rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Aleksander Brzózka.
Rzecznik poinformował, że ministerstwo zajmuje się wyłącznie przelaniem pieniędzy w ramach dodatku węglowego na konta wojewodów, a oni kolejno do gmin - na podstawie uzyskanych i zweryfikowanych danych.
Dodatek węglowy. Kiedy urzędnik zapuka z kontrolą i co w przypadku, gdy go nie wpuścimy?
Ci, którzy złożyli dokumenty starając się o dodatek węglowy, ale ich wnioski budzą jakiekolwiek wątpliwości, powinni spodziewać się wizyty urzędnika. Okazuje się, że może on zapukać do drzwi w każdej chwili i przeprowadzić terenowy wywiad środowiskowy. Ważne, aby wiedzieć, że kontrole przeprowadzane są nawet w soboty. Bezwzględnie warto pamiętać, że niewpuszczenie urzędnika do mieszkania automatycznie odbiera uprawnienie do dodatku.