Kontrole pomp ciepła 2024. Od kwietnia zmiany w przepisach
Polski rynek wciąż zalewają tanie pompy ciepła, które nie spełniają wymaganych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów. W związku z tym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w porozumieniu m.in. z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną wypracował dodatkowe wymogi, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku. Zgodnie z nowymi przepisami dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze” otrzymają wyłącznie ci, którzy używają pomp ciepła o parametrach technicznych potwierdzonych przez badania przeprowadzone w akredytowanych laboratoriach na terenie Unii Europejskiej i EFTA.
Zmiany te mają na celu ochronę beneficjentów i zapewnienie, że dofinansowanie w ramach PPCP będzie można uzyskać tylko na urządzenia o potwierdzonej jakości. Gwarancją tego będzie wpisanie danej pompy ciepła na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), a dotowane będą tylko te pompy ciepła, które zostaną wpisane na „uszczelnioną” listę ZUM – informuje NFOŚiGW.
Co ważne, wszystkie pompy ciepła, które obecnie znajdują się na liście ZUM będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z wymienionych badań.
W związku ze zmianami w 2024 roku mogą odbywać się kontrole pomp ciepła – wskazał w rozmowie z serwisem „Money.pl” Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Wtórował mu Piotr Ordon, przedstawiciel firmy Ekoryniec, który również w rozmowie z „Money.pl” przyznał, że obecnie nie wiadomo, na jakich zasadach będą odbywały się kontrole pomp ciepła.
Więcej informacji odnośnie zmian w programie „Czyste Powietrze” oraz nowych wymogach dotyczących pomp ciepła znajdziemy na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.