Szycie

i

Autor: Pixaby

Koronawirus: Krakowskie teatry szyją kombinezony i fartuchy dla szpitala

2020-04-07 10:04

Krawcowe z Teatru Bagatela szyją kombinezony i fartuchy ochronne dla szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Powstają one z tkaniny hydrofobowej, który jest zaakceptowany i bezpieczny dla medyków. Do akcji włączył się również Teatr Słowackiego.

Inicjatorką akcji jest Alina Kamińska, krakowska aktorka oraz członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Szpitala Żeromskiego. W pracowniach krawieckich Teatru Bagatela powstaje właśnie 2,5 tysiąca kombinezonów i fartuchów. W akcję zaangażował się także Teatr Słowackiego, w którym wcześniej powstawały maseczki dla medyków. Kombinezony i fartuchy są dla lekarzy całkowicie bezpieczne.

Materiał hydrofobowy ma właściwości, które są odpowiednie dla odzieży ochronnej medycznej. Jako Stowarzyszenie kupiliśmy trzy tysiące metrów tego materiału - mówi Kamińska.

Do każdego fartucha, czy kombinezonu są potrzebne także rzepy, zamki wodoodporne, gumki, czy ściągacze. Tych na rynku również ciężko jest dostać, jednak teatrom ze stolicy Małopolski się to udało. Jedna z podkrakowskich firm laserowo pocięła również materiał.

Koronawirus. Posłuchaj o faktach i mitach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Jak podkreśla Alina Kamińska, 60 kompletów ochronnych to dzienne zużycie przy jednym pacjencie zakażonym koronawirusem. Miesięcznie szpital zużywa 30 tys. maseczek. Placówki walczą również o dostawy sprzętu, którego w skali zapotrzebowania tak naprawdę jest niewiele.

Pierwsza partia uszytych kombinezonów i fartuchów trafiła do szpitala im. Żeromskiego w czwartek 9 kwietnia.

Pusty Rynek w Krakowie
Sonda
Czy zamierzasz pójść w Wielką Niedzielę do kościoła?