Kozice zagrożone globalnym ociepleniem? Naukowcy nie mają wątpliwości
Zespół naukowców z Uniwersytetu Sassari na Sardynii przeprowadził badania nad życiem kóz górskich. Dzięki wykorzystaniu danych z obroży telemetrycznych, zbieranych w latach 2006–2019 odkryto, że postępujące globalne ocieplenie skłania kozice do podejmowania bardziej nocnego trybu życia. To ma swoje poważne konsekwencje, bowiem w nocy są bardziej narażone na ataki drapieżników. Porównując dane pobrane z dwóch europejskich ośrodków, wykazano jednak, że potrzeba gatunku przed ucieczką przed ciepłem jest większa niż potrzeba przed ucieczką od drapieżników.
— Spodziewaliśmy się wyższego poziomu aktywności nocnej w Szwajcarii, gdzie nie było wilków, uznawanych za jednego z głównych zagrożeń ze strony drapieżników wobec kóz górskich, jednak okazało się, że jest odwrotnie. Odkryliśmy, że aktywność jest wyższa na obszarach, na których występują wilki — powiedziała The Guardian dr Francesca Brivio, współautorka badania.
Kozice uciekają przed ciepłem kosztem narażania się na drapieżniki
Chociaż wypracowana strategia kozic radzenia sobie z wysokimi temperaturami wydaje się pomysłowa, może nieść poważne konsekwencje. Nie tylko zwiększy to kontakty kozic z drapieżnikami, ale także wpłynie na sposoby odżywiania się i poruszania po trudnym, skalistym terenie. W konsekwencji może szybko doprowadzić do zmniejszenia się populacji tych zwierząt.
— Możemy się spodziewać, że zwierzęta będą skłonne do przenoszenia swoich aktywności na godziny nocne, kiedy temperatura jest znacznie niższa. Niestety to zwierzęta przyzwyczajone do dziennej aktywności, więc poruszanie się w nocy jest dla nich trudniejsze, zwłaszcza po skalistych zboczach, na których żyją. To może zmniejszyć efektywność i strategie żerowania. Chociaż nie zebraliśmy na ten temat danych, możemy przypuszczać, że ich zdolność do zdobywania pożywienia będzie mniejsza — dodała dr Francesca Brivio.