32. Finał WOŚP 2024. Data, hasło przewodnie, rejestracja sztabów
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już na początku 2024 roku po raz 32. zjednoczony cały kraj w pomaganiu. Tegoroczna edycja jednej z największych, polskich charytatywnych akcji odbędzie się już 28 stycznia 2024 roku. Orkiestra będzie grać do końca świata i o jeden dzień dłużej pod hasłem: "Tu wszystko gra OK!". Rejestracja sztabów, które zarządzać będą pracą wolontariuszy rozpocznie się 16 października i potrwa do 20 listopada 2023 roku. 32. Finał WOŚP 2024 to idealny moment, aby rozpocząć swoją przygodę z bezinteresownym niesieniem pomocy innym, a Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy świetnie sprawdzi się na pierwszą pracę wolontariacką.
Jak zostać wolontariuszem WOŚP 2024?
Kiedy rozpocznie się działanie sztabów, które koordynują prace wolontariuszy, wówczas można zgłosić się tego, który jest najbliżej nas lub najbardziej nam odpowiada. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na swoich stronach internetowych prowadzi spis sztabów, który jest na bieżąco aktualizowany. 32. Finał WOŚP 2024 to wyjątkowe wydarzenie. Zanim jednak dołączycie do zbiórek pieniędzy, należy zapoznać się z Regulaminem Wolontariusza. Dodatkowo osoby, które nie ukończył 16. roku życia, muszą kwestować w towarzystwie osoby pełnoletniej za zgodą szefa sztabu.
31. Finału WOŚP 2023. Ile zabrano pieniędzy?
31. Finał WOŚP odbył się 29 stycznia 2023 roku. W akcję zaangażowały się 1653 Sztaby, w tym 87 Sztabów zagranicznych w aż 25 krajach na całym świecie. W ubiegłym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała pieniądze na walkę z sepsą pod hasłem "Żyj zdrowo w zdrowym świecie". Wolontariuszom udało się zebrać aż 243 259 387,25 złotych. Podczas 31. Finału WOŚP podkreślano, jak ważna jest szybka diagnostyka w walce z sepsą. Zebrana kwota pomoże wyposażyć szpitale w nowoczesny sprzęt do szybkiej diagnostyki, która może uratować życie wielu osobom.
— Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów. (...) Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia, optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń, umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami — czytamy na stronie WOŚP.