Wiadomości

Tak powstawał kombinat w Nowej Hucie. To tam ma stanąć reaktor jądrowy

2023-04-26 15:38

Minęły 73 lata od rozpoczęcia budowy kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie, który był jednym z największych producentów stali w Polsce. To właśnie tam, według wstępnych informacji Orlen Synthos Green Energy ma stanąć jeden z siedmiu małych reaktorów jądrowych, których budowę planuje się w Polsce. Jaka jest historia byłej Huty im. Lenina?

Tak wyglądała budowa nowohuckiego kombinatu. To tam stanie reaktor jądrowy?

73 lata temu, w kwietniu 1950 roku rozpoczęła się budowa kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. Dwa lata wcześniej powołano specjalną komisję ds. budowy huty, a już w maju 1953 roku w zakładach dokonano pierwszego wytopu żelaza. 21 stycznia 1954 roku zakład otrzymał nazwę Huty im. Lenina, w której skład wchodziły m.in. stalownia martenowska, wielkie piece, zakład materiałów ogniotrwałych, siłownia, walcownia blach gorących, ocynkownia, aglomerownia czy koksownia.

W miarę rozwoju zakładu, w latach 70. XX wieku uruchomiono tam m.in. stalownię konwertorową i walcownię slabing, a w koksowni działało 12 baterii koksowniczych. Huta zatrudniała wówczas prawie 40 tys. osób, co przekładało się na produkcję 6,7 mln ton stali rocznie. W 1990 roku nastąpiła zmiana nazwy, a zakład przemianowano na Hutę im. Tadeusza Sendzimira, inżyniera zwanego „Edisonem metalugrii”. Po zmianach ustrojowych w Polsce w latach dwutysięcznych rozpoczął się proces prywatyzacji zakładu, a jego nabywcą została indyjska grupa kapitałowa LNM.

Elektrownia jądrowa w Krakowie? Znamy potencjalną lokalizację

Niedawno informowaliśmy o planach budowy elektrowni jądrowej w Krakowie. Takie informacje przekazał Orlen Synthos Green Energy. W stolicy Małopolski mają stanąć małe reaktory modułowe (Small Modular Reactors) BWRX-300. Elektrownia być może powstanie na terenie Nowej Huty, a dokładniej na terenach kombinatu. 

Mieszkańcy Nowej Huty dowiedzieli się dzisiaj z telewizji, że Daniel Obajtek chce obok nich zbudować mały reaktor jądrowy. Należało zacząć od rozmowy z mieszkańcami i przekazania pełnych informacji. Póki co jednak rzucono deklaracje, szczegółów nie ma, a mieszkańcy zadają mnóstwo pytań. Trudno się temu dziwić - komentował krakowski radny Łukasz Sęk.

W kwestii planów budowy reaktora jądrowego w Krakowie wypowiadał się także wiceprezydent Andrzej Kulig, o czym informowaliśmy w osobnym materiale.

Przebudowa Placu Trzech Krzyży. Relacja z budowy

Quiz z wiedzy o symbolach narodowych Polski

Pytanie 1 z 10
Jak nazywała się pieśń, która później stała się "Mazurkiem Dąbrowskiego"?