Zakaz dla mieszkańców Trzebini. Łukasz Kmita wydał rozporządzenie
Wojewoda małopolski poinformował, że w ostatnich dniach był kilkukrotnie do Trzebini i widział, że tereny są oznakowane zakazem wstępu, jednak wielu mieszkańców nie respektuje tego zakazu. Uznał, że jest to narażanie nie tylko swojego własnego życia, ale także narażanie służb na potencjalne niebezpieczeństwo podczas ewentualnej akcji ratunkowej. W związku z tym - jak podkreślił, po konsultacji i przy zgodzie władz miasta oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń - postanowił wprowadzić rozporządzenie porządkowe wojewody małopolskiego o zakazie poruszania się po publicznych terenach oznakowanych jako zagrożone wystąpieniem deformacji, czyli zapadlisk.
Wojewoda podkreślił, że Spółka Restrukturyzacji Kopalń jest zobowiązana do jednolitego oznakowania i zabezpieczenia wszystkich zdiagnozowanych wcześniej miejsc. Powiedział, że SRK jest w pełni odpowiedzialna za bezpieczeństwo na tych obszarach i to nie tylko tych już wyznaczonych jako zagrożone wystąpieniem zapadlisk, ale też w przypadku pojawienia się kolejnych informacji o potencjalnych niebezpieczeństwach. Rozporządzenie będzie obowiązywało od poniedziałku, 1 maja. Osoby, które przekroczą granice wyznaczone przez SRK, muszą liczyć się z konsekwencjami egzekwowanymi przez policję i służby porządkowe. Wykonanie rozporządzenia porządkowego zostało powierzone Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
– W pierwszej kolejności będą to pouczenia. Jeśli jednak ktoś celowo narazi siebie i służby na niebezpieczeństwo, będzie musiał ponieść karę – przestrzegł wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W związku z występującymi przypadkami licznych deformacji nieciągłych tzw. „zapadlisk” na terenie Gminy Trzebinia, w celu ochrony życia, zdrowia i mienia oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego wprowadza się zakazprzebywania na terenie ogólnodostępnych miejsc publicznych w Gminie Trzebinia, które zostały w sposób widoczny oznakowane przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. z siedzibą w Bytomiu lub osoby, podmioty działające na zlecenie lub w porozumieniu z tą spółką, jako miejsca wystąpienia deformacji nieciągłych oraz potencjalne miejsca występowania deformacji nieciągłych – w granicach oznakowania, do czasu usunięcia oznakowania przez ten podmiot. Przez teren ogólnodostępnych miejsc publicznych należy rozumieć miejsce ogólnodostępne, otwarte, z którego może korzystać nieograniczona liczba osób - można przeczytać w rozporządzeniu.