Remont Mostu Grunwaldzkiego. Kiedy się rozpocznie?
O tym, że Most Grunwaldzki wymaga remontu, mówiono już od dłuższego czasu. Jak wykazała bowiem przeprowadzana przez Politechnikę Krakowską ekspertyza, aby krakowianie mogli bezpiecznie korzystać z istniejącego obiekty przynajmniej do 2038 roku, konieczna jest jego modernizacja, nie później niż do sierpnia 2026 r. Stąd wśród inwestycji drogowych na najbliższe miesiące Zarząd Dróg Miasta Krakowa zaplanował rozpoczęcie prac na przeprawie łączącej Stare Miasto z Dębnikami. Jak czytamy w oficjalnym komunikacje, mają one obejmować odciążenie przeprawy, naprawę elementów konstrukcyjnych, wymianę płyty mostu, nawierzchni asfaltowej oraz torów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont rozpocznie się w drugim kwartale br. i zakończy w pierwszym kwartale roku przyszłego. W tym czasie z mostu nie będą mogły korzystać samochody, ponadto przez pół roku most nie będzie dostępny również dla komunikacji zbiorowej. Czy takie ograniczenia jest konieczne? O to zapytaliśmy rzecznika ZDMK:
Remont mostu grunwaldzkiego jest aktualnie projektowany, projekt powinien być gotowy do końca marca. Natomiast w związku ze specyfiką tego właśnie mostu, jego konstrukcją możliwym tonażem czy nośnością, to trudno sobie wyobrazić sytuację, w której byłby remontowany połówkowo. Wskazania techniczne są takie, że należy go wyremontować "w jednym kawałku". Natomiast mamy jeszcze kilka miesięcy do końca prac projektowych, więc może projektanci znają jakąś technologię. Na ten moment musimy mówić o tym, że most podczas remontu musi być całkowicie zamknięty dla ruchu poza pieszymi i rowerzystami, bo ta funkcjonalność zostanie zachowana - tłumaczył w rozmowie z nami Krzysztofa Wojdowski.
Most Grunwaldzki wyłączony z użytku. Czy powstanie tymczasowa przeprawa?
O ile są nikłe szanse, że mieszkańcy Krakowa będą mogli użytkować most Grunwaldzki w czasie remontu, o tyle pojawił się pomysł, aby na ten czas wybudować nowy most - tymczasowy. Jak ogłosił magistrat, 14 stycznia prezydent Krakowa skierował pismo w tej sprawie do wicepremiera i jednocześnie ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Aleksander Miszalski poprosił w nim o pomoc przy budowie tymczasowej przeprawy. Prace przy montażu mieliby wykonać żołnierze. Aktualnie Kraków czeka na analizę możliwości technicznych, które mają przeprowadzić wojska inżynieryjne.
Remonty są konieczne. Most Grunwaldzki jest dziś w fatalnym stanie. Szukamy rozwiązania, które pozwoli przeprowadzić remont jak najmniej dotkliwie dla mieszkańców. Prace koncepcyjne trwają od dłuższego czasu – zaznaczył w oficjalnym komunikacie prezydent Aleksander Miszalski.