Wiadomości

Kraków chce oddać w dzierżawę znany zabytek. Prezydent Miszalski ogłosił przetarg

2025-01-07 15:17

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski ogłosił przetarg na pięcioletnią dzierżawę zabytkowego fortu międzypolowego piechoty 49½a „Mogiła” jednego z obiektów austriackiej Twierdzy Kraków, znajdującego się przy ulicy Igołomskiej 7 na terenie dawnej wsi Mogiła. Jak informuje magistrat, zainteresowane podmioty mogą składać swoje oferty do 27 stycznia 2025 roku.

Kraków chce wydzierżawić zabytkowy fort „Mogiła”. Ogłoszono przetarg

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski ogłosił przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę działki przy ulicy Igołomskiej 7, a także zachowanych form ziemnych i całości obiektów kubaturowych fortu nr 49½a „Mogiła”. Zabytkowa budowla jest jednym z obiektów austriackiej Twierdzy Kraków. Znajduje się we wschodniej części stolicy Małopolski, w Dzielnicy XVIII, na terenie dawnej wsi Mogiła, około 500 metrów na południowy wschód od Kopca Wandy, nieopodal przystanku tramwajowego MPK Fort Mogiła.

Przetarg na pięcioletnią dzierżawę nieruchomości, jak przekazał magistrat, zostanie przeprowadzony 31 stycznia 2025 roku o godzinie 12.00 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych przy ulicy Bolesława Czerwieńskiego 16. Natomiast 15 stycznia o godzinie 12.00 na terenie fortu „Mogiła” zostanie zorganizowana wizja lokalna, podczas której możliwe będzie zapoznanie się z obiektem oraz warunkami przetargu.

Oferty można składać do 27 stycznia do godziny 15.00 na Dzienniku Podawczym ZBK przy ulicy Czerwieńskiego 16. Wadium, jak podkreślają urzędnicy, należy wpłacić tak, aby tego dnia znajdowało się już na rachunku bankowym ZBK.

Fort „Mogiła” – historia

Zabytkowy fort 49½a „Mogiła”, będący przedmiotem przetargu, jest niewielkim międzypolowym fortem piechoty przystosowanym do obrony bliskiej. Budowla powstała jako element trzeciego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Kraków w latach 1895-1896. Jej zadaniem była obrona traktu sandomierskiego i skarpy wiślanej we wsi Mogiła. Ponadto pełniła funkcję ochronną przedpola szańca „Wanda” oraz pomagała kontrolować dolinę Wisły przy wykorzystaniu sprzężonej baterii usytuowanej w sąsiedztwie południowego barku fortu.

Fort „Mogiła” zachował się do czasów współczesnych w całkiem dobrym stanie. Jest jednak pozbawiony większości wyposażenia pancernego poza bramą. Jak podaje magistrat, jest to najbardziej kompletny reprezentant tej klasy umocnień niegdysiejszej Twierdzy Kraków, co sprawia, że jest warty zachowania. Potwierdzeniem jego statusu jest wpisanie całej nieruchomości do rejestru zabytków pod nr A-105/M.

– W latach 2009–2020 fort został poddany częściowemu remontowi, podczas którego odtworzony został pierwotny wygląd zewnętrzny, uzupełniono wyposażenie pancerne elewacji bloku koszar. Całość założenia obronnego zabezpieczono przeciw zamakaniu z fundamentów i od stropu. Wnętrze zostało oczyszczone i przywrócono drożność wentylacji, zamontowano nowoczesną stolarkę okienną. Dzięki tym zabiegom zabudowania są suche. Prace finansowane były ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa – zaznacza Urząd Miasta Krakowa.

Zabytkowy fort „Mogiła” w Krakowie [GALERIA]

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Krakowski QUIZ. Jak dobrze orientujesz się na Starym Mieście? Sprawdź się krakusie, sprawdź się turysto!
Pytanie 1 z 12
Budynek na zdjęciu to:
Teatr Słowackiego
Szlak szopek krakowskich