Cracovia Maraton bieg

i

Autor: Szymon Gruchalski/archiwum ZIS

ŻYCIE MIASTA

Cracovia Maraton 2024 z nową datą. Poprzednia kolidowała z wyborami samorządowymi

2024-01-10 15:39

Cracovia Maraton 2024 to największa impreza sportowa dla biegaczy i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Już wiosną tego roku odbędzie się 21. edycja wydarzenia. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wyznaczył datę Cracovia Maraton 2024 na wiosnę, jednak w związku z nadchodzącymi wyborami samorządowymi, termin musi ulec zmianie. Kiedy biegacze będą mogli się wykazać?

Cracovia Maraton 2024. Kto może wziąć udział w wydarzeniu?

To niezwykłe wydarzenie co roku przyciąga w Krakowie wielu amatorów biegania. Cracovia Maraton jest organizowany od 2002 roku i jest największą tego typu imprezą biegową w mieście. Warto podkreślić, że wzięcie w nim udziału jest prawdziwym wyczynem — trasa biegnie wzdłuż traktatu królewskiego w mieście, a jego dystans to aż 42 kilometry. W trakcie uczestnicy biegną obok najważniejszych punktów Krakowa. Rozpoczynają na Rynku Głównym i dalej biegną obok Sukiennic, Zamku Królewskiego na Wawelu, kościoła na Skałce, a także obok charakterystycznych dla miasta miejsc, czyli Tauron Arena, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy kładka im. o. Bernatka. W Cracovia Maraton 2024 mogą wziąć udział osoby spoza Polski, a także zawodnicy z niepełnosprawnościami. Zapisy są prowadzone przez stronę internetową organizator, czyli Zarządu Infrastruktury Sportowej.

Cracovia Maraton 2024. Nowa data wydarzenia

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie ogłosił datę Cracovia Maraton 2024 jeszcze jesienią ubiegłego roku. Biegacze mieli wykazać się w niedzielę, 21 kwietnia. Ta data ma jednak ulec zmianie, w związku z planowanymi wyborami samorządowymi w Polsce. Według zapowiedzi Prezesa Rady Ministrów pierwsza tura wyborów ma odbyć się 7 kwietnia, zaś druga tura 21 kwietnia. To oznacza, że impreza sportowa kolidowałaby z terminem głosowania. W związku z tym organizatorzy Cracovia Maraton 2024 postanowili zmienić termin wydarzenia na 14 kwietnia. Data jednak nie jest ostateczna i będzie zależeć od ostatecznej daty wyborów.

QUIZ. Krakowska gwara. Sprawdź, czy znasz słowa rodem z grodu Kraka!

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od smakołyków i Tłustego Czwartku. Jak w Krakowie określamy faworki?

— W odpowiedzi na liczne pytania i w związku z przedłużającym się oczekiwaniem na formalne ogłoszenie przez Prezesa Rady Ministrów terminu tegorocznych wyborów samorządowych w Polsce podjęliśmy decyzję, że jeżeli wybory wyznaczone zostaną na 7 kwietnia (I tura) i 21 kwietnia (II tura) — aby w dniu głosowania nikomu nie utrudnić dostępu do lokalu wyborczego — przeniesiemy 21. Cracovia Maraton na 14 kwietnia 2024 roku. Po oficjalnym ogłoszeniu terminu wyborów samorządowych niezwłocznie przekażemy Państwu dalsze informacje i instrukcje związane z możliwością ewentualnej rezygnacji z udziału w biegu w nowym terminie oraz zwrotu opłaty startowej — przekazał ZIS Kraków.

Co robić w ferie w Krakowie? Miasto ma wiele do zaoferowania dla najmłodszych:

Orszak Trzech Króli 2024 w Krakowie