Kraków. Darmowe poradnie psychologiczne dla mieszkańców już od kwietnia
Na kontynuację działalności tych centrów od kwietnia 2024 r. do końca kwietnia 2026 r. miasto Kraków przeznaczy 1 mln 250 tys. zł. W tym czasie za organizację konsultacji odpowiadać będzie stowarzyszenie UNICORN, z którym współpracują psycholodzy. Przez pięć dni w tygodniu, po pięć godzin dziennie, działać mają punkty w: Nowej Hucie (os. Górali 24), Śródmieściu (ul. Szlak 65), Podgórzu (ul. Czyżówka 16). Dwa dni w tygodniu, po dwie godziny dziennie działa centrum w Krowodrzy (ul. Zielony Dół 4).
Darmowe konsultacje psychologiczne w Krakowie. Jak się zapisać?
Konsultacje przeznaczone są dla mieszkańców Krakowa, zwłaszcza dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, uzależnionych, cierpiących na depresję, stany lękowe. Pomoc oferowana jest dorosłym, dzieciom i młodzieży. Zakres świadczonej pomocy będzie obejmował wsparcie i poradnictwo, w szczególności w przypadku kryzysu spowodowanego np. różnorodnymi konfliktami, trudnościami osobistymi (w pracy, relacjach rodzinnych, społecznych itp.), przewlekłym stresem, problemami z poczuciem własnej wartości i niską samooceną, ale też z powodu uzależnień, np. od mediów cyfrowych, alkoholu, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. W Centrum zapewniona jest także pomoc dla osób dotkniętych przemocą oraz wsparcie w nabywaniu i doskonaleniu nowych umiejętności, np. asertywności, komunikacji w rodzinie czy zespole. Zapisy na konsultacje odbywają się telefonicznie, pod numerem: 572 882 200, od poniedziałku do piątku, w godz. 12–16 i przez formularz dostępny na stronie www.cppp.org.pl. Jeżeli jest taka konieczność, to konsultacja może odbyć się w trybie zdalnym.
Darmowe konsultacja psychologiczne rozpoczęto podczas pandemii
Projekt centrów pierwszej pomocy psychologicznej powstał w 2020 r. z inicjatywy — jak podał magistrat — wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga. Celem projektu było zapobieganie skutkom pandemii COVID-19 i ten cel był realizowany do czerwca 2022 r. Od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. pomoc była kontynuowana ze środków przekazanych dla miasta przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) w związku z wojną w Ukrainie. W tym czasie pomoc psychoterapeutyczna oferowana była uchodźcom z Ukrainy. Od rozpoczęcia działalności w 2020 r. centra przeprowadziły ponad 9,2 tys. godzin bezpłatnych konsultacji psychologicznych, z których skorzystało łącznie ponad 6,8 tys. osób.