Kraków. Drastyczny wzrost zachorowań na krztusiec
Zanim przejdziemy do omawiania danych statystycznych warto zadać sobie najważniejsze pytanie – czym jest krztusiec? Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, którą wywołują bakterie, tzw. pałeczki krztuśca. Wnikają one do tkanek, namnażają się i produkują toksynę krztuścową. Na krztusiec można zachorować nawet kilka razy w życiu. Kto choruje na krztusiec? Niestety, na chorobą tą może zarazić się każdy – łącznie z niemowlętami, dla których krztusiec stanowi największe zagrożenie, podobnie jak w przypadku seniorów. Jakie są objawy krztuśca? W pierwszych tygodniach krztusiec przypomina przeziębienie, a do objawów zaliczamy:
- suchy kaszel,
- katar,
- stany podgorączkowe,
- zapalenie gardła.
Typowe objawy dla krztuśca następują później. Są nimi przedłużające się napady uciążliwego długotrwałego kaszlu, który często kończy się:
- głośnym wdechem (zwanym pianiem),
- wymiotami,
- bezdechem.
Czy na krztusiec można się zaszczepić? Nie tylko można, a nawet trzeba. Szczepienie na krztusiec jest obowiązkowe dla osób niepełnoletnich i powtarzane kilkukrotnie począwszy od drugiego miesiąca życia. Dorosłym takie szczepienie zaleca się raz na 10 lat. Z lawinową falą zachorowań na krztusiec mamy obecnie do czynienia w Krakowie. Interpelację w tej sprawie do prezydenta miasta skierował radny Michał Ciechowski, który podaje, że oficjalne dane wskazują, że w Polsce każdego roku rejestruje się 2-3 tys. takich zachorowań. Liczby te jednak rosną. Tylko do połowy października 2024 roku odnotowano ponad 20,5 tys. przypadków krztuśca.
Szczepienie w dzieciństwie daje ochronę na 8–10 lat. I warto o tym pamiętać, bo wiele osób w wieku 30–40 lat choruje, nie wspominając o tych w starszym wieku. Dla nich, podobnie jak dla dzieci, choroba bywa niebezpieczna. U seniorów krztusiec jest bardzo groźny, bo nie mają już odporności, a za to mają niestety obciążenia chorobowe. W takim wypadku bardzo często choroba ma zaostrzony przebieg, z dusznością, niewydolnością oddechową. W krztuścu stosuje się leczenie objawowe, bo na samą chorobę nie ma leku. Jedynym obecnie rozwiązaniem chroniącym są szczepienia – informuje radny Ciechowski.
W interpelacji dopytuje on o liczbę zachorowań na krztusiec w Krakowie, a także apeluje o przeprowadzenie stosownej kampanii informacyjnej w mieście. Z odpowiedzi udzielonej przez wiceprezydent Krakowa Marię Klaman wynika, że w ostatnich latach w Krakowie liczba zachorowań na krztusiec wynosiła średnio kilkadziesiąt lub kilkanaście osób. W 2023 roku w Krakowie odnotowano 32 zachorowania, natomiast w bieżącym roku takich przypadków było aż 1237. Oznacza to wzrost w skali roku o ponad 3800 proc. Jakie grupy wiekowe najczęściej chorują na krztusiec w Krakowie?
Krztusiec w Krakowie. Poniżej prezentujemy dane statystyczne (wiek i liczba zachorowań):
- 0 – 20
- 1 – 28
- 2 – 22,
- 3 – 39,
- 4 – 43,
- 5 – 40,
- 6 – 24,
- 7 – 32,
- 9 – 39,
- 9 – 39,
- 10-14 (271),
- 15-19 – (80),
- 20-24 – (47),
- 25-29 – (68),
- 30-34 – (72),
- 35-39 – (74),
- 40-44 – (104),
- 45-49 – (62),
- 50-54 – (36),
- 55-59 – (17),
- 60-64 – (17),
- 65-74 – (50),
- 65-74 – (50),
- 75 i więcej (13).
Z danych wynika więc, że na krztusiec w Krakowie najczęściej chorują osoby w przedziale wiekowym od 10 do 14 lat. W bieżącym roku odnotowano 271 takich przypadków.
Kampanie informacyjno-edukacyjne są jednym z podstawowych działań podejmowanych przez Miasto w ramach profilaktyki chorób zakaźnych. W ostatnich latach przeprowadzono kampanie dotyczące profilaktyki COVID-19, profilaktyki grypy wśród osób po 65. roku życia oraz wśród dzieci, profilaktyki HPV, profilaktyki gruźlicy czy profilaktyki zakażeń meningokokowych. Kampanie są projektowane na podstawie bieżących danych epidemiologicznych. Biorąc pod uwagę nagły wzrost zachorowań na krztusiec, uruchomienie przez Miasto akcji informacyjnej w tym zakresie jest zasadne i będzie realizowane – poinformowała wiceprezydent Maria Klaman.
Kraków zmaga się obecnie nie tylko z wzrostem zachorowań na krztusiec. W okresie świątecznym, z uwagi na wzrost zachorowań na grypę Uniwersytecki Szpital Dziecięcy wprowadził restrykcje dotyczące odwiedzin. Ze szczegółami można zapoznać się w przygotowanym materiale.
Dlaczego krztusiec jest niebezpieczny? U niemowląt i nieuodpornionych dzieci może on wywołać powikłania, takie jak zapalenie płuc, drgawki, encefalopatię, a nawet zgon. Powikłania u nastolatków i dorosłych to z kolei omdlenia, zaburzenia snu, nietrzymanie moczu i stolca, a także złamania żeber – informuje Ministerstwo Zdrowia.