Bezrobocie w Krakowie. GUS podał najnowsze dane
Główny Urząd Statystyczny przekazał najnowsze dane dotyczące za pierwsze półrocze 2023 roku. Wynika z nich, że w tym czasie w urzędzie zarejestrowało się 8,3 tysiące osób jako bezrobotni, z czego 2,6 tys. osób po raz pierwszy. Porównując z analogicznym okresem z ubiegłego roku to liczba wzrosła o 10,5 proc. W tym okresie zdążyło się już wyrejestrować z ewidencji 9,6 tys. bezrobotnych, z czego 4,5 tys. osób miało podjąć legalną pracę zarobkową. W związku z tym na koniec czerwca było 10,8 tys. osób zarejestrowanych osób bezrobotnych, czyli o 2,5 tys. osób więcej w porównaniu do czerwca 2022 roku.
– W ujęciu rocznym ogólna liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 19,1 proc. (wśród kobiet spadek o 19,7 proc., a wśród mężczyzn o 18,5 proc.) – przekazał Główny Urząd Statystyczny.
Stopa bezrobocia w Krakowie spadła
Z najnowszych danych GUS wynika, że bezrobocie w niemal równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn, różnica wynosi mniej niż jeden procent. Analizując dane w kontekście wieku bezrobotnych można zauważyć, że najwięcej jest ich w przedziale 35-44 lata, czyli aż 3 tysiące osób, jednak w ujęciu półrocznym odsetek bezrobotnych spadł w każdym przedziale wiekowym, najmocniej wśród osób poniżej 25 roku życia, czyli aż o 24,6 proc.
– Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca 2023 r. wyniosła 2 proc. i w porównaniu z poprzednim rokiem spadła o 0,5 p. proc. – czytamy w raporcie Głównego Urządu Statystycznego.
Bezrobotnych w Krakowie jest tyle samo z wyższym wykształceniem, co po podstawówce
Według najnowszego raportu w Krakowie pod względem wykształcenia osób bezrobotnych, ich liczba praktycznie się nie różni. Niemal 30 proc. osób nieposiadających pracy zadeklarowało swoje wykształcenie jako niepełne podstawowe, podstawowe lub gimnazjalne. Niemal tyle samo jest bezrobotnych posiadających wyższe wykształcenie.
– W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku odnotowano spadki liczby bezrobotnych w każdej grupie osób, największy miał miejsce w grupie osób posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe, branżowe (o 24,4 proc.) – przekazał GUS.